
Консультує лікар акушер-гінеколог, завідувач акушерського відділення № 2 Міського клінічного перинатального центру Савка Іван Богданович
Перш за все, потрібно пам’ятати, що пологи після кесаревого розтину є безпечними і підходять для більшості жінок.
ВПКР – це вагінальні пологи після кесаревого розтину. Це термін, який використовується, коли жінка народжує природно, маючи кесарів розтин в минулому. Після одного кесаревого розтину приблизно три з чотирьох жінок з низьким поперечним швом, з неускладненою вагітністю та у яких природно починаються пологи, народжують вагінально.
Коли жінка, у якої раніше були пологи шляхом кесарського розтину, надходить до пологового відділення, лікуючий лікар повинен узгодити з нею план пологів: природні пологи чи кесарів розтин. При цьому лікар враховує ризики та фактори, які можуть вплинути на хід природних пологів. Під час пологів лікар повинен постійно обговорювати будь-яку зміну статусу, що може спричинити певні ризики та впливає на ймовірність вагінальних пологів для жінки.

Які чинники підвищують шанс успіху природних пологів після КР?
- Вагінальні пологи після кесаревого розтину цілком можуть бути успішними, якщо жінка мала пологи через природні родові шляхи до або після КР (кесаревого розтину).
- Якщо у жінки низький поперечний шов (горизонтальний шов на рівні бікіні).
- Пологи, які розпочались спонтанно, суттєво підвищують шанси на успіх.
- Індекс маси тіла (ІМТ) жінки має бути менше ніж 30. Недавнє дослідження показало, що вагінальні пологи після кесаревого розтину не такі успішні, якщо жінка під час вагітності набрала 18 і більше кілограмів.
Безумовно, успішні ВПКР мають певні переваги перед кесарських розтином:
- відновлення відбуватиметься скоріше і жінка повернеться до повсякденної діяльності раніше;
- перебування жінок в лікарні буде коротше;
- контакт «шкіра до шкіри» з дитиною відбуватиметься одразу після народження;
- жінка матиме більше шансів природних пологів при подальших вагітностях;
- жінка уникне ризиків операції;
- дитина матиме менше ризиків первинних проблем з диханням.
Міфи та застереження, які існують навколо ВПКР, формують страхи у вагітних жінок. Саме обговорення всіх хвилюючих питань зі своїм акушер-гінекологом допоможуть уникнути їх.