Ми співпрацюємо з НСЗУ

Вплив резус-фактору на перебіг вагітності

Пастущин Леся Ярославівна

Консультує: завідувачка Клініко-діагностичної лабораторії Міського клінічного перинатального центру Пастущин Леся Ярославівна

Як правило, в повсякденному житті жінки мало замислюються про резус-фактор своєї крові. Ситуація змінюється, коли жінка планує народження дитини, тому що  резус-фактор має величезне значення. Майбутній мамі, можливо, доведеться дізнатися про такі терміни, як резус-конфлікт і антитіла при виношуванні дитини. Близько 85 відсотків жителів землі мають кров з позитивним резус-фактором. Тобто у них на клітинах крові (еритроцитах) є білок – резус-фактор.  Інша ж частина людей такого білка в крові не має , тобто їх кров позначають як резус-негативну. Наявність або ж відсутність цього специфічного білка в крові не має ніякого впливу на самопочуття людини. Однак воно може мати життєво важливе значення під час вагітності, особливо за умови, якщо у майбутньої матусі негативний резус-фактор,а у татка позитивний. Якщо дитина успадкує особливості крові від батька (така ймовірність становить 50%), то може виникнути ситуація, звана резус-конфліктом.

Які ж причини появи резус-конфлікту?

Організм матері розрізняє резус-фактор плоду як чужорідну субстанцію (бо в жіночому організмі такого білка немає) і починає її руйнувати. Імунна система продукує антитіла, які починають боротися з еритроцитами плода. Зруйновані еритроцити плода виводяться через його печінку і селезінку, які в такому разі збільшуються в розмірах, порушується їх функція, розвивається жовтяниця. Титр антитіл може збільшуватися або зменшуватися. На жаль, ніяке медикаментозне чи інше лікування не допоможе повністю від них позбутися. Препарати лише можуть зменшити ризики для здоров’я плоду. Для заспокоєння вагітних необхідно сказати, що резус-конфлікт розвивається не часто. Кров матері та дитини не змішується, і вироблення антитіл не відбувається. Потрапляння крові плода в материнський організм може відбуватись при проведенні різних маніпуляцій (амніоцентез, переривання вагітності), і найчастіше під час пологів. Тому при першій вагітності резус-негативної жінки майже ніколи не буває проблем, пов’язаних із резус-конфліктом. А ось із повторними вагітностями часто бувають складності.

Щоб запобігати негативним наслідкам для плода під час даної вагітності, резус-негативній вагітній вводять антирезусний імуноглобулін.

Отже, негативна приналежність у жінки — не є причиною відмовляти собі у народженні дітей. Проте кожна жінка перед тим, як планувати вагітність, повинна дізнатись про групову і резус-приналежність своєї крові. Резус-негативним жінкам, чоловіки яких резус-позитивні, обов’язково потрібно вчасно стати на облік по вагітності, ретельно виконувати всі рекомендації та призначення лікаря акушера-гінеколога щодо обстежень та лікування, раз на місяць визначати наявність антирезусних антитіл в крові, провести імунопрофілактику в терміні 28-32 тижні вагітності. Цим ви зможете запобігти багатьом ускладненням під час своєї вагітності.