Ми співпрацюємо з НСЗУ

Як відновитись після пологів

Консультує лікар акушер-гінеколог Міського клінічного перинатального центру

Яворська Уляна Ігорівна

Народження  дитини  – це серйозне випробування для  жіночого організму. Молоді матусі, хоч і виписуються з перинатального центру вже на 2-3 день, якщо немає серйозних ускладнень після пологів, та відновлюються набагато довше. Жіночий організм під час пологів  зазнає неабияких змін  і потребує багато часу  для повного відновлення.

 Що відбувається у післяпологовий період і що впливає на повне відновлення.

 Кількість ресурсу

 Той ресурс, з яким жінка вступає у вагітність закладається протягом усього життя, ще з моменту внутрішньоутробного розвитку. Під час вагітності можна лишень підтримати організм майбутньої мами. Отже, на відновлення  після пологів впливає те, яким був стан організму  перед початком вагітності.

 Психологічна обстановка в сім’ї

 Якщо всі члени сім’ї підтримували жінку під час вагітності,  і допомагають після пологів, то процес відновлення буде проходити  фізіологічно. Якщо жінка психологічно не підготовлена до пологів, не має адекватної допомоги і підтримки близьких і фахівців, це, як правило, підвищує рівень гормонів стресу в організмі, що несприятливо впливає на стан матері і дитини.

 Відчувши радість материнства,  породіллі часто стикають з труднощами післяпологового періоду, котрий розпочинається з моменту народження дитини і продовжується наступні 6-8 тижнів. Саме у цей період відбуваються фізіологічні процеси, а саме зворотні зміни в організмі жінки, які виникли під час вагітності і пологів, а також встановлення функції молочних залоз.

Вкрай важливо зрозуміти, що саме у цей період відбувається формування так званого материнського інстинкту та зміни поведінкових реакцій жінки.

При нормальному перебігу післяпологового періоду організм практично повністю повертається  до свого стану до вагітності.

Живіт

За час вагітності підшкірно-жирова клітковина в області живота, що захищає малюка від зовнішнього впливу може значно збільшитись. Цьому сприяють гормональні зміни та нераціональне харчування майбутньої мами. Тому, стан живота в післяпологовий період залежить від того, скільки зайвих кілограмів  набрала жінка за час вагітності. М’язи живота  після пологів скорочуються тільки через 6-8 тижнів. А після кесаревого розтину повертаються до норми дещо пізніше через післяопераційний шов.  Якщо немає розходження прямих м’язів живота( що вимагає медичного втручання), то можна починати фізичні навантаження  через 1,5-2 місяці  після пологів і поступово  повертати фігуру до норми.

 Груди

 В період лактації груди стають  більшими за рахунок збільшення частинок, наповнених молоком. Зв’язки і м’язи не можуть підтримувати тканину молочної залози. вага якої в післяпологовий період зростає в 2-3 рази. Чим більше молока, тим важче груди, і щоб впоратись із збільшеним навантаженням грудей необхідна повна підтримка і догляд. Зберегти красу грудей і пружність шкіри допоможе правильне харчування, прийом вітамінів  групи А, В, С, зручна підтримуюча білизна і, звичайно ж, вправи.

За час вагітності опорно-руховий апарат жінки відчуває підвищене навантаження, організм виробляє гормон релаксин, який відповідає за самостійність хребетних зв’язок. Таке навантаження призводить до змін  у хребті,  суглобах, нижніх кінцівках, кістках тазу, м’язах спини. Після пологів відбувається також  різке зниження рівня прогестерону та естрогену,  в зв’язку з чим знижується інтенсивність обміну речовин. Це тягне за собою збільшення жирової тканини.

Відновлювальний період опорно-рухової системи  після пологів відбувається поступово і займає 3-4 місяці.

Матка

Під час вагітності та після пологів  матка зазнає численних змін. Її вага у жінки. Котра не народжувала,  коливається від 40 до 60 грамів, у тої, що народжувала  сягає близько  80 г. А ось відразу після народження дитини вага матки становить близько 1 кг. Після відокремлення  плаценти  і народження посліду матка являє собою раневу поверхню. Яка відновлюється до 9 або 10 дня. Перші 3-7 днів спостерігаються маткові кров’янисті  виділення, які поступово зменшуються  і далі до 6-8 тижнів  після пологів йдуть кров’янисті виділення лохії. Через 1,5-2 місяці після пологів матка остаточно відновлюється  і повертається  до своєї нормальної ваги.

Менструальна функція

 На процес відновлення менструальної функції жінки, яка народжувала, впливає багато факторів. Це і те, як протікала вагітність, ускладнення при пологах, вік породіллі, правильність і  повноцінність харчування. наявність яких-небудь хронічних захворювань,  дотримання режиму сну і відпочинку. Як правило, у негодуючих  грудьми матерів, а також у деяких годуючих,  перша менструація наступає через 6-8 тижнів  після народження дитини. У жінок, які годують дітей грудьми, цикл може не відновитися аж до закінчення грудного вигодовування. Це пов’язано з процесом лактації  і не є нормою,  чи патологією. Терміни відновлення  циклу індивідуальні  для кожної жінки.

Піхва  – це м’язовий  орган, який під час пологів також  зазнає ряд змін. М’язи розтягуються, втрачається еластичність, тонус. Але це абсолютно нормальний процес в даній ситуації. Багатьох жінок  хвилює те, що розмір піхви відтепер буде більшим,  ніж до пологів  і це буде негативно впливати  на якість інтимного життя. Насправді немає причини для занепокоєння: піхва втрачає свою форму лише тимчасово.

 Протягом 3-4 днів після пологів проходить набряк, через пару тижнів, якщо не було серйозних травм і пошкоджень, заживуть садна і тріщини. Зміниться тільки рельєф  стінок –  у всіх жінок, що не родили  він згладжений, в  той час як у тих, що народжували – більш виражений. Терміни відновлення піхви після пологів досить умовні: в середньому – 6-8 тижнів. Цей процес залежить від можливих ускладнень, індивідуальних особливостей  організму. У будь-якому випадку на період відновлення  потрібно утриматись від інтимної близькості, щоб зажила ранева  поверхня  матки і на неї не потрапила інфекція.

Привести м’язи піхви у форму  швидше допоможуть  спеціальні вправи Кегеля. Стискайте, а потім розслабляйте  м’язи тазового дня  15-20 разів і так 5 разів на день.

 Психоемоційне навантаження

 У післяпологовий період ту молодих мам  не рідко проявляється емоційна лабільність, напади безпричинної тривоги, швидка стомлюваність, може відбуватись різка зміна настрою. Жінка відчуває величезне психологічне навантаження, постійно переживає про здоров’я  і правильний розвиток малюка, недосипає. В окремих, більш важких випадках може розвинутися депресія. В такій ситуації необхідна допомога фахівців, як мінімум консультація психотерапевта, щоб мама  могла  якомога швидше подолати цю проблему  і насолодитися материнством.

Аби якісно відновитися, молода мама повинна добре висипатися. Важливо, щоб жінка якийсь час відпочивала  від дитини і мала повноцінний сон, особливо вночі.

 Більше рухів

Щоб не було застою лохій  (виділень з матки), щоб швидше скоротилась матка і відновився організм, слід більше  рухатись.

Прогулянки на свіжому повітрі  та легка зарядка  підуть на користь, Питний режим – не менше 2 л на добу.

 Дієта

Зараз багато заборон з приводу харчування годуючої мами скасовані. І можемо їсти все, що хочеться, але без фанатизму. Важливо не переїдати  і не зловживати деякими продуктами, щоб не провокувати алергію і коліки у дитини, і не допускати збільшення маси тіла. Важливо дотримуватись збалансованого харчування з підвищеним вмістом білків, жирів, вуглеводів вітамінів, а  також збільшеною калорійністю, оскільки з кожним літром виділеного грудного молока  жінка втрачає 600-800 кКал. Для приготування страв слід використовувати  широкий набір продуктів: м’ясо, рибу, птицю, молоко та кисломолочні продукти, злакові каші, овочі, фрукти. Однак, є продукти, які є небажаними у період годування грудьми:

 Алкоголь. Вживання алкогольних напоїв неприпустимо, оскільки етиловий спирт вкрай негативно впливає на нервову систему дитини, викликаючи загибель нервових клітин головного мозку, що зумовлює затримку як розумового, так і психомоторного розвитку.

 Міцна кава. Чай та інші тонізуючі напої  можуть викликати підвищену збудженість та порушення сну у дитини. У період годування грудьми краще вживати трав’яні чаї, що сприяють лактації.

 Цибуля, часник, спеції  приправи  у перші 4 місяці їх вживання  є небажаним, оскільки можуть викликати різні диспепсичні явища  у дітей.

 Повноцінне та збалансоване харчування жінки  у період годування грудьми  – запорука правильного розвитку та здоров’я дитини, сприяє нормальному фізіологічному розвитку  малюка, поліпшенню його фізичних та розумових здібностей, а також попереджує виникнення  різних патологічних  станів та захворювань дитини.

 Фізичні навантаження

Приблизно через 1,5-2 місяці після пологів слід відвідати  гінеколога. Лікар проводить огляд, дивиться, як зажили рани, як скоротилася матка і сформувалася шийка матки. Лише після цього він може дозволити  фізичні навантаження.

Можна буде виконувати фізичні вправи на прес та інші частини тіла. Крім гімнастики, корисні  масажі, водні процедури, але все в супроводі фахівців. Вкрай важливо зрозуміти, що підтримка близьких людей  в період відновлення жінки  після пологів є надважливою. Жінка повинна залишатися не тільки мамою, але і дружиною, подругою, мати час на себе. Нехай цей непростий, але такий щасливий період  знайомства з Вашою дитиною принесе Вам тільки радість, а спеціалісти нашого Міського клінічного перинатального центру зможуть допомогти Вам вирішити  будь-які труднощі.