Ми співпрацюємо з НСЗУ

В якому віці треба показати дівчинку дитячому гінекологу?

Консультує кандидат медичних наук, дитячий гінеколог, лікар акушер-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії Тетяна Володимирівна Чернега

Поширеним є міф, що дівчинка вперше відвідує гінеколога у підлітковому віці. Насправді гінеколог повинен слідкувати за станом дитини з народження. Перший огляд проходить одразу після народження – під час нього лікар оцінює стан і розвиток зовнішніх статевих органів, виявляє можливі аномалії та відхилення.

Наступний огляд треба провести під час оформлення у дитячий садок, а згодом – у школу. У зовсім юному віці найбільш поширеними захворюваннями є синехії – запалення зовнішніх статевих органів. Мама повинна самостійно постійно контролювати розвиток статевих органів і за найменшої підозри на появу проблему показати крихітку спеціалісту. Досвідчений лікар проведе огляд зовнішніх статевих органів максимально делікатно як у фізичному, так і в психологічному аспекті. Це дуже важливо, адже у дитини не повинен сформуватися страх перед відвідуванням гінеколога у старшому віці.

Наступні відвідування лікаря заплануйте у 12 та 15-річному віці. У підлітковому віці лікар може виявити запальні та незапальні захворювання (порушення менструального циклу, полікістози, кісти). Якщо вчасно не виявити проблему і не розпочати лікування, це може стати причиною безпліддя.

Після 15-річного віку молода дівчина повинна відвідувати гінеколога щонайменше раз на рік. У дівчат, які не мають статевих стосунків, огляд проводиться через пряму кишку. Дівчат, які мають статеві стосунки, лікар оглядає вагінально.

Є два важливі моменти, коли дівчина-підліток повинна прийти до свого лікаря-гінеколога – після першої менструації (це варто зробити навіть у тому випадку, якщо дитину нічого не турбує) та за появи будь-яких порушень менструального циклу (затримки чи тривалі менструації, дуже рясні виділення чи сильні больові відчуття). Крім того, обов’язково покажіть дитину фахівцю у таких випадках:

  • якщо є больові відчуття внизу живота;
  • з’явилися виділення з піхви, які тривожать дитину;
  • змінилася форма чи розмір живота;
  • почали розвиватися вторинні статеві ознаки (волосся в лобковій зоні, на ногах та під пахвами, розвиток грудних залоз) чи розпочався менструальний цикл у віці до 8 років;
  • якщо вторинні статеві ознаки не з’являються до 13 років, а менструація – до 15 років.