Ми співпрацюємо з НСЗУ

Вагітність та спорт. Від чого варто утриматись при надії  

 Консультує  лікар  акушер-гінеколог  МКПЦ

Дубас Марія Романівна

Всупереч поширеній думці вагітність і спорт цілком сумісні. Якщо ви активно тренувалися до зачаття, то не варто відмовлятися від занять відразу після настання вагітності. На ранніх термінах, як правило, можна виконувати звичні вправи, тільки з меншою інтенсивністю і без обтяження. Пізніше програму тренувань потрібно буде змінити, щоб вона приносила максимум користі організму жінки і не шкодила плоду. Від занять спортом на професійному рівні під час вагітності, звичайно, доведеться відмовитися, але їх можна буде відновити незабаром після народження малюка.

Якщо ж раніше у вас абсолютно не вистачало часу або бажання займатися спортом, то вагітність може стати додатковою мотивацією. Правильно підібрана фізична активність допомагає залишатися в тонусі, не набирати зайву вагу і підготуватися до пологів.

Якими видами спорту можна займатися під час вагітності?

  • Плаванням, водна аеробіка;
  • Танцями;
  • Ходьбою
  • Легкий біг (для жінок, які практикували такий біг до вагітності)

Які навантаження не рекомендовані

  • Активність,  яка супроводжується високим ризиком падіння( кінний спорт,  художня гімнастика, катання на велосипеді, лижах, роликах, ковзанах)
  • не можна давати навантаження на м’язи преса;
  • під забороною тяжкості і не тільки в процесі тренування, але і в повсякденному житті;
  • також під забороною різкі рухи, стрибки, заняття боротьбою;
  • ви повинні бути обережними щодо розтягування (вагітність — це ідеальний, але не найуспішніший період для освоєння шпагату).

 Запобіжні заходи

Фізичні вправи під час вагітності дозволені тільки при нормальному її перебігу і відсутності патологій. Тому, побачивши довгоочікувані дві смужки на тесті, потрібно відразу піти до акушера-гінеколога і стати на облік по веденню вагітності. Після проведення всіх необхідних обстежень, він скаже, який фізичною активністю можна займатися.

При погіршенні самопочуття або появі болю під час занять, їх потрібно відразу ж припинити, а потім проконсультуватися з лікарем. При ускладненому перебігу вагітності тренування, як правило, протипоказані.

На думку експертів, перевагами помірної фізичної активності під час вагітності є зниження ризику гестаційного діабету, краще психологічне самопочуття, підтримка фізичної форми, швидше відновлення після пологів. Є певні докази того, що фізична активність під час вагітності зменшує ризик прееклампсії та позитивно впливає на рівень глюкози у жінок, які хворіють на цукровий діабет.

Рекомендується продовжувати виконувати вправи після пологів відповідно до самопочуття і стану здоров’я. Регулярна фізична активність у жінок, які годують грудьми, поліпшує самопочуття і не впливає негативно на кількість і склад грудного молока. Вправи треба виконувати після того, як жінка погодувала дитину. Це обмежує дискомфорт через переповнені молочні залози.