Ми співпрацюємо з НСЗУ

У 19 сторіччі цей лікар врятував життя тисячам породіль, змусивши акушерок дезінфікувати руки

Ім’я Ігнаца Земельвейса, ймовірно, знайоме не всім, однак результати праць цієї людини досі неоціненні для більшості сучасних сімей.

У 1847 році цей лікар врятував життя тисячам породіль, змусивши акушерок виконувати одну просту дію.

Він народився в Буді (нині Будапешт, Угорщина) 1 липня 1818 в родині заможного купця. У 1844 році Ігнац закінчив Віденський університет за спеціалізацією з хірургії і акушерства. Через 7 років Земельвейс повернувся в Будапешт, де очолив лікарню Святого Роха.

У ті роки в Європі спостерігалася тенденція смерті жінок від пологової гарячки. При цьому кількість летальних випадків при пологах в лікарні набагато перевершувала смертність при домашніх пологах, попри те, що в медичних установах їх брали дипломовані фахівці.

Молодий угорський лікар все намагався з’ясувати причини страшної тенденції, поки в один прекрасний день його врешті не осяяло. У 1847 році Земельвейс припустив, що інфекції в пологові палати приносили з інфекційних і патологоанатомічних відділень, оскільки приймати пологи часто доводилося відразу після розтину, а ні про яку санітарію в той час не йшлося.

Ігнац одним з перших почав боротьбу за чистоту в лікарнях. Він зобов’язав персонал перед взаємодією з вагітними занурювати руки в розчин хлорного вапна. Багато колег висміювали пропозицію Земельвейса, проте незабаром результати цього нововведення дали про себе знати – смертність серед жінок та новонароджених знизилася більш ніж в 7 разів – з 18 до 2,5%.

Просування фундаментального відкриття угорського лікаря раз у раз зустрічало різні перешкоди. Гіпотеза Земельвейса породила хвилю критики як проти методу дезінфекції, так і проти самого Ігнаца. Керівництво лікарні навіть заборонило йому публікувати статистику зменшення смертності після впровадження стерилізації рук, а потім і зовсім звільнило лікаря.

Доля Земельвейса закінчилася трагічно: в 1865 році він потрапив до психіатричної лікарні, де, за іронією долі, помер від сепсису – того самого зараження, від якого помирали породіллі до його революційного відкриття.

На жаль, роль лікаря у винаході та впровадженню антисептиків була визнана лише після його смерті. Нащадки навіть встановили Ігнацу пам’ятник за вагомий внесок у розвиток медицини, на якому написали: «Спаситель матерів».

Існує безліч захворювань, яких можна уникнути, якщо вчасно вимити руки. До них відносяться:

  • дизентерія;
  • черевний тиф;
  • холера;
  • кишкові інфекції;
  • гепатит.

Безліч людей потрапляють до лікарень саме через свою халатність, забуваючи вчасно помити руки, наприклад, перед прийомом їжі, після відвідування туалету або громадського транспорту. Важливо розуміти, що питання гігієни не є проблемою однієї людини. Ви можете стати розповсюджувачем важких захворювань в колі сім’ї або своїх колег.

Виробіть у себе звичку по кілька разів на день ретельно мити руки, постарайтеся зробити цей процес природним і виконуйте його без зайвих нагадувань.

Шкода, що працю угорського лікаря не встигли оцінити при житті, однак ми й наші діти зобов’язані йому донині!

https://slovadliadushi.com/