Ми співпрацюємо з НСЗУ

Перші ворушіння маляти. На що треба звернути увагу

Звичайно, всі майбутні матусі з нетерпінням чекають перших ворушінь плода. Багато жінок саме з цього моменту по-справжньому усвідомлюють факт своєї вагітності. На цьому етапі виникає безліч питань, що стосуються активності плода в маминому животику. Ми відповімо на найпопулярніші з них.

1. Малюк починає рухатися раніше, ніж ви це відчуєте

Перші ворушіння плід починає здійснювати рано, вже в 7-8 тижнів вагітності. Саме в цей час формуються його перші м’язи і зачатки нервової системи. Приблизно з 10 тижня вагітності малюк починає активніше переміщатися в матці, іноді наражаючись на її стінки. Однак він поки ще зовсім маленький, і удари ці дуже слабкі, тому майбутня мама ще не може їх відчувати.

2. «Ніби пропливла рибка»: при першій вагітності ворушіння плода мама відчуває пізніше

Перші ворушіння плода будуть дуже м’якими – ніби пропливла рибка. Відчути відчутні поштовхи майбутня мама зможе трохи пізніше. Якщо вагітність перша, перші рухи плода можна помітити на терміні 18-22 тижня, а при повторній вагітності – в 16-18 тижнів (жінка вже знайома з цим відчуттям, вона точніше і раніше визначає ворушіння плода).

В цілому прояв перших ворушінь плода дуже індивідуальний і залежить від того, наскільки чутлива майбутня мама, а також від її статури. Наприклад, худенькі жінки можуть відчувати ворушіння плода раніше – навіть в 15-16 тижнів.

Жінки, які ведуть активний спосіб життя, багато працюють, зазвичай відчувають рухи плоду пізніше, так як при високій зайнятості зазвичай менше прислухаються до своїх внутрішніх відчуттів.

3. З 24 тижня плід вже «спілкується» з мамою за допомогою рухів

Ворушіння плода – показник нормально протікаючої вагітності, гарного росту, розвитку і самопочуття малюка. Спочатку, коли майбутня мама тільки відчула перші ворушіння плода (18-22 тижня), рухи можуть відчуватися навіть не кожен день. З 24 тижня вагітності майбутня мама вже відчуває, як плід змінює положення, рухає ручками та ніжками. Рухова активність плода наростає поступово, і пік її доводиться на період з 24-го по 32-й тиждень вагітності.

В цей час вона стає одним з показників нормального розвитку малюка, дитина починає «спілкуватися» з мамою за допомогою рухів, реагувати на звуки її голосу і емоційний стан. З моменту «свого дорослішання», коли малюк почав активно ворушитися, він «говорить» з мамою, повідомляючи їй тим самим про свою тривогу, радості, задоволення чи своє самопочуття.

У свою чергу, плід дуже чуйно реагує на зміну емоційного стану майбутньої мами. Наприклад, коли вона схвильована, стурбована чимось або радіє, малюк може ворушитися активніше або, навпаки, затихнути на деякий час. Рухи плода можуть змінюватися за кількістю та інтенсивністю навіть протягом доби. І це є нормальним.

4. Якщо рухів немає, малюк може просто спати

Починаючи з 24-го тижня вагітності малюк повинен ворушитися в середньому 10-15 разів на годину. Якщо малюк не дає про себе знати протягом 3-4 годин, можливо, він просто спить. В цьому випадку майбутній мамі потрібно з’їсти щось солодке і полежати на лівому боці протягом півгодини. Якщо ці прості дії не допоможуть, варто повторити їх ще раз через 2-3 години. Якщо малюк так і не дає про себе знати – це привід звернутися до лікаря.

Після 32 тижня вагітності кількість ворушінь плода поступово знижується за рахунок того, що малюк підростає, і йому просто не вистачає вільного місця. Але їх інтенсивність і сила залишаються колишніми або наростають. Особливо це стає помітно до моменту пологів.

Негайно зверніться до лікаря, якщо:

  • -немає рухової активності плода протягом 12 годин і більше,
  • плід був надмірно активним протягом декількох днів, а потім різко затих,
  • -ви помічаєте тільки рідкісні і слабкі ворушіння плода (це може бути викликано нестачею кисню – гіпоксією плода).

5. Ворушіння плода можуть бути трохи болючими

Іноді рухи малюка заподіюють майбутній мамі біль. У цьому випадку їй необхідно змінити положення тіла (лягти на інший бік, пройтися і т.п.). Після цього неприємні відчуття повинні пройти. Якщо тривалий час, протягом декількох годин, ворушіння плода залишаються болючими, майбутня мама повинна обов’язково повідомити про це лікаря, так як це може бути ознакою проблем в перебігу вагітності (наприклад, при маловодді).

Крім того, більшість майбутніх матусь відзначають деяку хворобливість в області підребер’я, особливо в третьому триместрі вагітності – і це не є відхиленням від норми, так як матка піднялася досить високо, щоб малюк «діставав» вже і в ці області.

6. Спритний малюк: чому ворушіння плода занадто активні?

Занадто активно може ворушитися малюк, як уже говорилося, при зміні емоційного стану майбутньої мами, крім того, так він може реагувати на зовнішні шуми (приблизно з 20-го тижня вагітності, коли сформований слуховий апарат і кісточки в ньому почали костеніти, щоб проводити звук ). Тому якщо майбутня мама прийде в квартиру, де йде ремонт, або буде дивитися фільм з сильними шумовими ефектами в кінотеатрі, то, швидше за все, відчує досить часті поштовхи в своєму животику.

7. У чому виражається кисневе голодування плода?

Існує поширена думка, що підвищена активність плода є ознакою його кисневого голодування, але не завжди це так. Дійсно, при початкових стадіях гіпоксії плода відзначається неспокійна поведінка малюка, яка полягає в збільшенні і посиленні його рухів. Однак при тривалій нестачі кисню рухи маленького чоловічка слабшають, а можуть і зовсім припинитися.

Тому тривогу повинні викликати рідкісні (менше 10 в день), слабкі ворушіння плода (особливо після 30 тижнів) або підвищена активність після «спокійного періоду», що вимагає термінової консультації з лікарем. Якщо лікар запідозрить щось недобре, він направить майбутню матусю на УЗД або КТГ (кардіотокографія), за допомогою яких можна розібратися, чому малюк так поводиться. І якщо буде необхідно, лікар призначить лікування для нормалізації стану плода.

Дуже важливо прислухатися до відчуттів в своєму животику і помічати, як часто і інтенсивно рухається малюк. Тоді ви зможете відчути зміни в характері його рухів і вчасно звернутися до лікаря, щоб переконатися, що з малюком все в порядку.

8. Маленький «космонавт» весь час в русі

На 20-му тижні вагітності плід робить близько 200 рухів на добу, а в період між 28-м і 32-м тижнями їх добова кількість досягає 600. Природно, майбутня матуся відчуває далеко не всі рухи малюка, а лише малу їх частину.

У третьому триместрі вагітна жінка може помітити, що у малюка є певні цикли сну і неспання. Діти зазвичай найбільш активні з 19 годин до 4 годин ранку, а період «спокою» настає частіше з 4 до 9 годин ранку.

https://tobemom.site/