Ми співпрацюємо з НСЗУ

Передчасне відшарування плаценти. Що потрібно знати майбутній мамі

Що таке плацента?

Плацента – це ембріональний орган, що сполучає організм матері та дитини. Її унікальність в тому, що це єдиний «одноразовий» орган, який починає свій розвиток від 2 тижня вагітності, формується до 15-16 тижня і досягає повної функціональної зрілості до 36 тижня. А після народження плоду (у третьому періоді пологів) вона відокремлюється та залишає тіло матері, запускаючи цим на ендокринологічному рівні процес лактації. Плацента виконує такі важливі функції як газообмін, обмін поживних речовин між материнським організмом та дитиною, забезпечує імунологічний захист та працює як залоза внутрішньої секреції, виробляючи гормони, які необхідні для розвитку плоду та нормального перебігу вагітності. Кожну хвилину до плаценти надходить близько 500 мл крові, але при цьому вона є своєрідним бар’єром, який не дозволяє змішуватися крові матері та дитини, а також перешкоджає потраплянню багатьох токсичних речовин у кров’яне русло малечі.

Відшарування плаценти

Це стан, що трапляється доволі рідко (до 1,5 % від числа усіх вагітностей), але є причиною таких загрозливих ускладнень, як масивна кровотеча та геморагічний шок, дистрес плоду, що в деяких випадках може призводити навіть до його смерті.

У нормі від’єднання плаценти від внутрішньої стінки матки відбувається тільки після народження плоду. Якщо це відбувається до початку пологової діяльності, або у першому та другому періоді пологів – це і є передчасне відшарування нормально розташованої плаценти, що є дуже небезпечною патологією. Цей стан, що вимагає негайної діагностики та вирішення подальшої медичної тактики у найближчий термін.

Причини передчасного відшарування плаценти

Єдиної причини передчасного відшарування плаценти на сьогоднішній день, на жаль, не знайдено. Існують багато теорій, але загалом виникнення цього стану асоціюють з багатьма факторами ризику та провокуючими чинниками.

До основних факторів ризику належить:

 • артеріальна гіпертензія,
 • цукровий діабет,
 • вік вагітної старше 40 років,
 • багатоплідна вагітність,
 • багатоводдя,
 • переношена вагітність та великий плід,
 • хірургічні втручання на матці в минулому,
 • порушення згортання крові,
 • автоімунні захворювання,
 • захворювання нирок,
 • шкідливі звички такі, як паління та вживання наркотичних речовин,
 • запальні захворювання матки та плаценти, аномалії розвитку матки.

Причинами, що можуть спровокувати відшарування плаценти можуть стати: фізична травма вагітної (ДТП, падіння, удар у живіт), порушення скоротливої діяльності матки, стрес, грубі акушерські маніпуляції.

Види відшарування плаценти

Розрізняють такі види відшарування плаценти: часткове та повне.

Часткове відшарування в свою чергу може бути центральним та крайовим.

Чому ця класифікація так важлива? А тому, що від місця та об’єму відшарування залежить як клінічна картина, так і медична тактика. Часткове відшарування може бути прогресуючим та непрогресуючим.

Непрогресуюче відшарування має значно кращий прогноз для вагітної, адже у цьому випадку допустиме консервативне лікування зі збереженням вагітності.

Симптоми передчасного відшарування плаценти:

Ось трійка основних симптомів, що можуть бути ознакою передчасного відшарування плаценти:

 • Біль в животі, відчуття напруженості матки.
 • Кровисті виділення зі статевих шляхів.
 • Порушення серцебиття плода, що свідчить про дистрес плода.

Також жінка може відчути реакцію малюка на зменшення кількості кисню, що надходить до нього через відшарування плаценти – він починає активніше рухатися, реагуючи на гіпоксію.

Не завжди ці симптоми з’являються одночасно! Наприклад, при крайовому відшаруванні плаценти кров потрапляє у піхву, а отже жінка бачить ознаки кровотечі. При центральному відшаруванні формується ретроплацентарна гематома. Кровотеча є внутрішньою, і вагітна не помічає ніяких її ознак. Про внутрішню кровотечу може свідчити поява пришвидшеного серцебиття у жінки, зниження артеріального тиску, нудота, запаморочення, різка слабкість.

Проте, при центральному відшаруванні плаценти, кров скупчується за плацентою і починає «тиснути» на прилеглі тканини. В результаті виникає виражений больовий синдром.

Необхідно наголосити, що при появі хоча б одного з симптомів необхідно терміново повідомити про це лікаря! Цей стан може бути дуже небезпечним для Вас та Вашого малюка, тому важливо вчасно його діагностувати.

Діагностика передчасного відшарування плаценти

Діагностика передчасного відшарування плаценти ґрунтується не тільки на клінічних симптомах та гінекологічному огляді.

Ультразвукова діагностика – основний метод, який дозволяє точно оцінити локалізацію і площу ділянки плаценти, що відшарувалася, та побачити наявність чи відсутність гематоми. Також УЗД дозволяє відрізнити передчасне відшарування від передлежання плаценти (аномальне її розташування, при якому вона перекриває внутрішнє вічко шийки матки). Цей стан може мати схожі симптоми, адже також нерідко супроводжується кровотечою.

Стан плоду та ступінь його гіпоксії визначать за допомогою кардіотокографії, а доплерогафія, в свою чергу, оцінює чи є порушення у матково-плацентарному кровообігу. На основі важкості стану, даних результатів обстеження лікарем акушером-гінекологом, а частіше консиліумом лікарів, приймається рішення щодо роду подальшої медичної тактики.

Лікування передчасного відшарування плаценти

Лікування передчасного відшарування плаценти завжди потребує госпіталізації вагітної до перинатального центру для постійного спостереження за її станом.

У випадках непрогресуючого відшарування плаценти легкого ступеню зі стабільним станом матері та плоду можлива консервативна тактика зі збереження вагітності до відповідного терміну та медикаментозна терапія. Прогресуюче відшаруванні та відшарування тяжкого ступеню безумовно вимагає проведення екстреного кесарського розтину.

У випадку повного відшарування плаценти, при швидкому прогресуванні цього стану, виникає масивна кровотеча, яка несе загрозу життю вагітної та дитини. В такій ситуації хірурги завжди ставлять в пріоритеті життя жінки, і роблять все необхідне, щоб її врятувати. Деякі випадки можуть, на жаль, потребувати навіть такої радикальної хірургічної тактики, як видалення матки. Проте на сучасному рівні розвитку медицини з’являється все більше технологій, які дозволяють при своєчасному наданні допомоги зберегти не тільки життя матері та дитині, але й репродуктивні функції жінки. Зокрема, наші лікарі акушер-гінекологи та анестезіологи користуються сучасними міжнародними медичними протоколами, що дозволяють забезпечити максимально безпечні пологи. Також розроблені відповідні алгоритми для оперативних втручань з високим ризиком кровотечі. Завдяки новітнім технікам судинної хірургії з рентгенівським та УЗ-контролем можливо швидко та безпечно зупиняти масивні кровотечі. Саме для цього ми піклуємося, щоб у нашому пологовому будинку завжди була необхідна кількість препаратів крові та усього необхідного сучасно обладнання, яке може знадобитися у критичних ситуаціях.

Профілактика виникнення ускладнень при вагітності

Лікарі радять дотримуватися наступних рекомендацій:

 • уникати стресових ситуацій, надмірної фізичної активності, факторів, що можуть призвести до фізичної травми,
 • не палити та не вживати наркотичних речовин,
 • контролювати рівень свого артеріального тиску під час вагітності.
 • пацієнтки з хронічними захворюваннями мають пройти всі обстеження та дотримуватися призначеного лікування.

https://leleka.com.ua/