Ми співпрацюємо з НСЗУ

Жовтяниця у новонароджених та сучасний метод діагностики в Міському клінічному перинатальному центрі

Фізіологічна жовтяниця у новонароджених (неонатальна жовтяниця) — медичний термін, що описує стан дітей в адаптаційний період до умов навколишнього середовища. У народі широко відома як жовтяниця у новонароджених. Вона досить часто проявляється ще в перинатальному центрі. Мами починають лякатися побачивши, що шкіра та білки очей малюка набувають жовтуватого відтінку. Але це один із фізіологічних процесів, які відбуваються в організмі немовляти, що дозволяє йому пристосуватися до нових умов життя. Статистика свідчить, що жовтяниця розвивається у 60% доношених малюків і 80% недоношених.

В утробі матері в крові плоду велика кількість червоних кров’яних тілець — еритроцитів. Їх значно більше, ніж в організмі дітей та дорослих. З’явившись на світ, малюк вже не потребує такої кількості еритроцитів, які сприяють окисненню тканин. Тому вони починають розпадатися, що й призводить до збільшення жовчного пігменту в крові. У цей період починає проявлятися дитяча жовтяниця у новонароджених. Норма білірубіну в цей момент перевищує 80 мкмоль/л або 5-12 мг/дл. Він починає відкладатись у підшкірному жирі, надаючи йому жовтий колір. Це і призводить до зміни відтінку шкіри та слизових оболонок.

 Діагностика рівня білірубіну

Щоб визначити, чи рівень білірубіну не перевищує допустиму норму в Міському клінічному перинатальному центрі лікарі-неонатологи використовують сучасний транскутанний  білірубінометр. Цей прилад дає можливість  визначати рівень білірубіну у новонароджених неінвазивним методом – лише шляхом прикладання даного приладу до шкіри дитини. Вимірювання білірубіну є необхідним для оцінки ступеню  вираженості  неонатальної жовтяниці. Такий метод є швидким, ефективним , а головне – безболісним для малюка.

 Небезпека жовтяниці

 Неонатальна жовтяниця може продовжуватись  в немовлят і після виписки з перинатального центру. Проте, батькам варто слідкувати, коли шкіра дитинки почне набувати  звичайного рожевого кольору.

Якщо ж  жовтяниця триває більше 10-ти днів, то варто проконсультуватися з лікарем, оскільки наслідки у новонароджених можуть бути дуже серйозними. Перш ніж заспокоїти батьків, лікар повинен виключити:

    • ядерну жовтяницю, яка розвивається, якщо рівень білірубіну понад 400 мкмоль/л. Жовчний пігмент вражає центральну нервову систему, завдаючи їй важку необоротну травму;

    • холестаз. Даний синдром виникає, якщо малюк народився із непрохідністю жовчної протоки. У такій ситуації необхідне негайне хірургічне втручання;

    • захворювання  печінки.