Ми співпрацюємо з НСЗУ

Вагітність і захворювання. Чим лікуватись вагітній?

На жаль, не всі вагітності закінчуються народженням дитини. Вплинути на це може безліч факторів, у тому числі і ліки. Які ж препарати небезпечні для плоду?

НЕСТЕРОЇДНІ ПРОТИЗАПАЛЬНІ ПРЕПАРАТИ (НПЗП)

Під цією складною назвою ховаються добре відомі всім ліки: ацетилсаліцилова кислота, ібупрофен, диклофенак, і інші. Рука так і тягнеться за ними при підйомі температури, головному або болю в спині. Однак, якщо приймати їх на ранніх термінах вагітності ризик викидня зростає в 4 рази. Це пов’язано з тим, що НПЗП зменшують кількість спеціальних речовин – простагландинів. Простагландини потрібні для того, щоб запліднена яйцеклітина надійно прикріпилася до матки.

ВІНПОЦЕТИН

У США, Канаді, Австралії та країнах Західної Європи ця речовина взагалі не вважається ліками, оскільки не було якісних коректних досліджень, які б показали, що вона допомагає при будь-яких хворобах. Однак, вінпоцетин входить до складу багатьох дієтичних добавок, виробники яких заявляють, що вони покращують пам’ять, увагу, концентрацію і знижують вагу.

В Україні і деяких інших країнах пострадянського простору ці ліки призначають при неврологічних захворюваннях, порушеннях слуху, шуму у вухах, запамороченні і навіть при деяких хворобах очей.

У дослідженнях на вагітних тваринах прийом вінпоцетину зменшував масу плода і збільшував ризик спонтанного викидня, такий же ефект можливий і у людей.

АНТИБІОТИКИ

Антибіотики рятують багато життів, але навіть в країнах, де їх продають строго за рецептом, в 30% випадків вони не потрібні. Для жителів України «перестрахуватися» і пропити антибіотик під час вірусної інфекції, з метою профілактики ускладнень – ще більш популярне заняття. Звичайно, іноді без антибіотика не обійтися навіть вагітним, але ці ситуації, а також те, який саме препарат можна приймати, повинен визначати виключно лікар.

Антибіотики – це велика група препаратів, які знищують і / або не дають розмножуватися бактеріям. Вони мають різну будову і через це розділені на групи. Вірогідність викидня збільшують:

Макроліди

Напевно, найпопулярніший і найвідоміший препарат цієї групи – це азитроміцин. Його особливо люблять призначати собі пацієнти, адже приймати ліки потрібно всього 3-5 днів, та ще й по 1 таблетці. Що може статися поганого за такий короткий термін?

Фторхінолони

Антибіотики з цієї групи більш популярні у жінок. Норфлоксацин добре допомагає при циститі, і при повторних симптомах простіше купити ці ліки самостійно, ніж ще раз йти на прийом до лікаря.

Сульфонаміди

Препарати цієї групи зараз призначаються рідко, проте якщо ви за звичкою користуєтеся бабусиними методами і до цих пір лікуєте хворе горло стрептоцидом або запалення ока Сульфацил натрієм (альбуцид), пам’ятайте про їх небезпеку при вагітності.

Метроном

Цей антибіотик призначають, як правило, в стаціонарах, однак у вигляді свічок ним часто лікують запалення піхви (вагініт) амбулаторно. Небезпека тут також криється в самолікуванні.

БЕНЗОДІАЗЕПІНИ

Ця група речовин застосовується, в основному, для лікування безсоння, тривожності і епілепсії. До таких препаратів відносять діазепам і гідазепам. Нещодавно проведене велике дослідження показало, що використання будь-яких бензодіазепінів на ранніх термінах вагітності збільшує ризик виникнення викидня майже в 2 рази.

ТРАВИ

Часто, намагаючись убезпечити здоров’я майбутньої дитини, вагітні жінки лікуються «нешкідливими» травами. У реальності, при неправильному прийомі багато з них можуть спровокувати загибель майбутньої дитини.

Ромашка. У великих кількостях стимулює скорочення матки і може викликати викидень або передчасні пологи. Крім того, ромашка під час вагітності може викликати серцеву недостатність у плода.

Алое. При місцевому застосуванні при вагітності ця рослина безпечна, однак при прийомі всередину ситуація інша. У листі містяться спеціальні речовини (антрахінони), які можуть спровокувати аборт.

М’ята. Особливо протипоказана в великих кількостях на ранніх стадіях вагітності, так як вона стимулює менструацію.

Шавлія. Може викликати викидень навіть при прийомі невеликої кількості.

ЧИМ ЛІКУВАТИСЯ, ЯКЩО ХВОРОБА ТРАПИЛАСЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ?

Правило номер один – лікування повинен призначати тільки лікар, а не ви самі, родичі або друзі у яких «теж так було». Корисно також знати наступне:

Звичайна застуда, навіть у вагітних, не вимагає ніякого лікування крім відпочинку, сну, зволоження повітря в приміщенні і рясного пиття. Забудьте про антибіотики !!!

Перед тим, як випити будь-які ліки, ознайомтеся з інструкцією, там є розділ «Застосування під час вагітності та годування груддю»

Уникайте фітопрепаратів і трав’яних настоянок. Вплив більшості трав на вагітність не вивчалася.

Якщо Вам потрібна додаткова інформація, ви можете використовувати сайт Drugs.com. Для цього потрібно ввести в пошуковий рядок назву діючої речовини англійською, наприклад paracetamol і вибрати підрозділ Pregnancy / Breastfeeding. Там коротко описані всі доступні дослідження з цього препарату англійською. Якщо мови – не Ваша сильна сторона, даємо натяк: слід шукати в тексті словосполучення «pregnancy category» (категорія при вагітності).

Організація, яка стежить за безпекою ліків в США (FDA), розділила всі ліки на наступні групи:

Категорія A

Це найбільш безпечні ліки. Дослідження у людей не виявили ризику для майбутньої дитини і їх можуть приймати всі вагітні. На жаль, таких ліків дуже мало.

Категорія В

Дослідження на тваринах не виявили ризику для плода, але на людях якісних досліджень не проводилося. Ще один варіант – це коли дослідження на тваринах показали шкідливий вплив ліків, а дослідження на людях – немає.

Категорія С

Досліджень на тваринах або на людях не проводилося, або ж у тварин прийом ліків шкодив плоду, але по відношенню до людей такої інформації немає.

Категорія D

Є ризик для майбутньої дитини, але без прийому цих ліків життю матері загрожує небезпека.

Категорія Х

Ліки цієї категорії ні в якому разі не повинні прийматися вагітними, тому що ризики переважують всю можливу користь.

Якщо Ваша вагітність протікає без ускладнень, постарайтеся уникати непотрібних ліків. Здоровий сон, збалансоване харчування, прийом фолієвої кислоти і достатня фізична активність – це найкращий вклад в здоров’я своєї дитини, яке ви можете зробити ще до її народження. У разі появи будь-яких неприємних симптомів завжди краще звернутися до фахівця, який стане надійним помічником під час прекрасного і хвилюючого періоду вагітності.

https://moieptashenia.com/