Зміни у сімейних стосунках після народження малюка

Не секрет, що існують різні думки щодо того, чим же насправді для пари є народження дитини. З одного боку – радістю, щастям, дивом і чарами, і з іншого – кризою, стресом, початком кардинальних змін в житті пари, тестом на витривалість. Безумовно, будь-яка сімейна пара і кожен з батьків окремо якось по-своєму переживає появу малюка у своєму житті.

Варіантів може бути безліч, але зміни, з якими молоді батьки можуть зіткнутися після появи малюка, як правило, схожі.

Варто відразу зазначити, що кожен з батьків має власні виключно «мамині» і «татові» зміни після народження малюка, які будуть впливати на відносини в парі.

Що стосується мами, то після пологів вона неминуче проходить через післяпологовий період відновлення, період налагодження процесу лактації, а також переживає гормональну перебудову всього організму. Для деяких мам цей час може бути стресовим, пов’язаним, перш за все, з тілесним і емоційним дискомфортом.

З народженням малюка у мами з’являється досить велика кількість обов’язків, що вимагають від неї нових знань і навичок. Часті денні і нічні годування немовляти призводять до хронічної нестачі сну у мами, що є однією з основних причин її дратівливості і незадоволення. Нерідко з’являються страхи і тривоги за життя і здоров’я дитини. На тлі цього може знижуватися її самооцінка, і, як результат, з’являтися ще більший страх і тривога за малюка. Тому часто перші тижні після пологів пов’язані з сильним внутрішнім напруженням у мами, накопиченою втомою, дискомфортом в тілі, дратівливістю, плаксивістю, підвищеною потребою в співчутті і любові. І найчастіше, підтримки, розуміння і співчуття вона чекає в першу чергу від чоловіка. Але, на жаль, молодий тато не завжди або не в повній мірі може задовольнити її потреби.

Тому що татусі, після народження дитини, також стикаються з певними труднощами. Але, безумовно, їх менше, вони не такі помітні, і з боку може здатися, що подолати їх можна простіше і швидше. І, хоч татусі вагітність і пологи спостерігають тільки з боку і в перші місяці після народження малюка, як правило, мало проводять часу з ним, все ж на них лягає тягар відповідальності і за дружину, і за дитину, і за додаткові фінансові витрати, а також нові домашні обов’язки. Татові потрібно звикнути до дефіциту уваги з боку дружини (адже всі сили, тепло і любов вона, як правило, віддає дитині), до її емоційних і поведінкових змін. У мами в період годування груддю може природним чином знижуватися сексуальне бажання, що, на жаль, досить часто сприймається татом як втрата інтересу до нього як до чоловіка. Тож цілком зрозуміло, чому він може відчувати себе покинутим, непотрібним і самотнім.

Іноді чоловікам важко дається роль тата, коли вагітність була незапланованою або навпаки, коли зачаття довгий час було неуспішним, а сама вагітність супроводжувалася високим ризиком переривання або невиношування. І перша, і друга історії появи малюка на світ можуть провокувати у тата підвищену тривожність, нервозність, дратівливість, незадоволеність. Це цілком може стати причиною відстороненості і байдужості татусів.

Не варто порівнювати свого партнера, який тільки недавно став татом, зі своїми родичами і друзями. Не варто говорити йому, що інші справляються краще. Таке порівняння призведе до ще меншої впевненості в собі і бажання змінюватися.

Варто пам’ятати, що здатність будь-якої людини справлятися з труднощами і проблемами має індивідуальний характер, і молоді татусі після народження малюка не є винятком.

Як у мами, так і у тата народження малюка може активізувати хворобливі внутрішні конфлікти, які виникли ще в їх дитинстві. У зв’язку з чим, як мама, так і тато можуть відчувати незрозумілу тривогу, образу чи жаль. У таких випадках варто звернутися за консультацією до психолога. Але, як показує практика, найчастіше свої образи, роздратування і гнів партнери спрямовують на адресу один одного. При цьому першопричина таких важких емоцій залишається для них незрозумілою.

Сьогоднішня статистика стверджує, що в 85% випадків пари переживають важку сімейну кризу саме після народження у них першої дитини. І це не дивно: обидва не висипаються, обидва відчувають напругу і стрес від нових обов’язків, від пошуку відповідей на питання щодо здоров’я малюка, його розвитку та зростання. Як наслідок, часткова, а іноді і повна відсутність сексуального життя, романтики і ніжності у відносинах між партнерами, зміщення фокусу жіночої уваги в бік дитини, безумовно, можуть привести до загострення відносин в парі.

Якщо розглядати сімейну пару як єдину систему, а саме так і розглядає її психологія, то народження малюка для цієї системи дуже часто є стресовим фактором. Адже з чого складається будь-яка система? З окремих елементів і зв’язків між ними. А поява нового елемента неминуче призводить до зміни позицій існуючих елементів, утворення нових зв’язків і зміна існуючих. Так само і в родині. Поява нового члена сім’ї призведе до природних змін у відносинах, перерозподілу емоційних, тимчасових, фізичних і фінансових ресурсів в парі, нерівномірного збільшення навантаження на обох батьків.

Народження малюка – це завжди зміни, а вони, як відомо, призводять до втрати стабільності на якийсь час. І в цьому сенсі дуже важлива підтримка молодих батьків з боку близьких їм людей. А якщо з деяких причин така підтримка неможлива, то, безумовно, я рекомендую групові заняття для молодих батьків або консультації психолога. Така групова і індивідуальна робота допоможе впоратися зі стресом, знайти спільну мову і порозумітися, допоможе розставити тимчасові і особисті пріоритети, дасть необхідні теоретичні та практичні навички з роботи зі стресом.

https://www.nestlebaby.com.ua/