Ми співпрацюємо з НСЗУ

Відновлення після пологів

Народження дитини – це серйозне випробування для жіночого організму. Молоді матусі хоч і виписуються з перинатального центру вже на 2-3 день, якщо немає серйозних ускладнень після пологів, та відновлюються набагато довше.

 Жіночий організм під час пологів зазнає серйозних змін і потребує багато часу для повного відновлення.

Живіт

За час вагітності підшкірно-жирова клітковина в області живота, що захищає малюка від зовнішнього впливу, може значно збільшитися. Цьому сприяють гормональні зміни і нераціональне харчування майбутньої мами. Тому стан живота в післяпологовий період залежить від того, скільки зайвих кілограмів набрала жінка за час вагітності.

М’язи живота після пологів скорочуються тільки через 6-8 тижнів, після кесаревого розтину в норму приходять дещо пізніше через післяопераційний шов. Якщо немає діастаза (розходження прямих м’язів живота), що вимагає медичного втручання, то мама може починати робити фізичні вправи через 1,5−2 місяці після пологів і поступово приводити свою фігуру в порядок. Якщо не нехтувати фізичним навантаженням, то м’язи живота повністю відновлюються протягом 1-2 років.

Груди

В період лактації груди стають більшими за рахунок збільшення частинок, розтягнутих молоком. Зв’язки і м’язи не можуть підтримувати тканину молочної залози, вага якої зростає в післяпологовий період у 2-3 рази. На тлі цього може виникнути опущення грудей — птоз. Збільшуються також соски і ареоли, їх колір стає темнішим, шкіра на грудях стоншується, її відтінок може стати голубуватим, прозорим, можна помітити мережа кровоносних судин. Чим більше молока, тим груди важче, і, щоб впоратися із збільшеним навантаженням, грудей необхідна певна підтримка і догляд.

Чим молодше новоспечена мама, тим еластичніше тканини, і чим тренированіші грудні м’язи були до вагітності, тим швидше груди відновляться після лактації. На жаль, повернути первозданну «дівочу» форму і пружність шкіри не завжди буває можливо. Але якщо з самого початку не пускати процес на самоплив, то можна досягти дуже хороших результатів.

Зберегти красу грудей і пружність шкіри допоможе правильне харчування, прийом вітамінів груп А, В, С, щадний ручний масаж молочних залоз, зручна підтримуча білизна і, звичайно ж, вправи.

Опорно-рухова система

За час вагітності опорно-руховий апарат жінки відчуває підвищене навантаження, організм виробляє гормон релаксин, який відповідає за еластичність хребетних зв’язок і м’язів. Таке навантаження призводить до змін у хребті, суглобах нижніх кінцівок, кістках тазу, м’язах спини. Центр ваги в цей період змінюється, хребет зміщується, що викликає больові відчуття. Після пологів відбувається також різке зниження рівня прогестерону і естрогену, за рахунок чого знижується інтенсивність обміну речовин. Це тягне за собою збільшення жирової тканини.

Відновлювальний період опорно-рухової системи після пологів відбувається поступово і займає 3-4 місяці. За цей час можуть з’явитися больові синдроми в суглобах, ломота в кістках, м’язові судоми. Впоратися з болем у поперековому відділі допомагає носіння післяродового бандажа, а також спеціальна гімнастика, спрямована на зміцнення м’язів спини. Безслідно зникнути вищеперелічені зміни у жінки можуть лише у разі, якщо у неї спочатку не було дисфункцій у роботі кістково-м’язової системи. Але, на жаль, у сучасних дівчат ще зі школи спостерігаються відхилення від норми, такі як сколіоз, плоскостопість і т. д.

Матка

Під час вагітності і після пологів матка зазнає численних змін. Її вага у жінки, яка не народжувала коливається від 40 до 60 грамів, у тої , що народжувала сягає близько 80 грамів. А ось відразу після народження дитини вага матки становить близько 1 кг. Такі зміни — наслідок гіпертрофії м’язової оболонки, що виникають під час вагітності. Дно матки знаходиться приблизно на рівні пупка і в перші дні після пологів молода мама виглядає так, як ніби ще не народила.

Після відокремлення плаценти і народження посліду матка являє собою ранову поверхню, яка відновлюється до 9-го або 10-го дня. Перші 3-7 днів спостерігається сильна маткова кровотеча, яка поступово зменшується, і далі до 6-8 тижнів після пологів йдуть кров’янисті виділення — лохії. Якщо матка скорочується нормально, то через 10 днів її вага зменшується наполовину. Через 1,5−2 місяці після пологів матка остаточно відновлюється і повертається до своєї нормальної ваги — 50-80 грамів.

Шийка матки

Шийка матки теж піддається змінам. Відразу після пологів вона відкрита на 10-12 см, до 10-го дня після народження малюка шийка повністю закривається, а до 21-го дня зовнішній зів закривається. Після пологів шийка назавжди змінює свою форму, стаючи не конічною, а циліндричною, зовнішній зів стає щілиноподібний.

Це гінекологічна особливість, яка властива всім жінкам, які народжували і помітна вона тільки гінекологові. Після кесаревого розтину таких змін, звичайно, немає. Через 3 місяці після пологів шийка матки функціонує в колишньому режимі.

Менструальна функція

На процес відновлення менструальної функції жінки, яка народила впливають багато факторів. Це і те, як протікала вагітність, і ускладнення при пологах, і вік породіллі, правильність і повноцінність харчування, наявність яких-небудь хронічних захворювань, дотримання режиму сну і відпочинку і багато інших чинників.

Як правило, у не годуючих грудьми матерів, а також у деяких годуючих перша менструація (не лохії) настає через 6-8 тижнів після народження дитини, якщо немає істотних відхилень. У жінок, які годують дітей грудьми, цикл може не відновитися аж до закінчення грудного вигодовування. Це пов’язано з процесом лактації і не є нормою або патологією, терміни відновлення менструального циклу індивідуальні для кожної жінки.

Під час годування виробляється гормон пролактин, який стимулює вироблення молока у молодої мами, і цей же гормон пригнічує утворення в яєчниках гормонів, дозрівання яйцеклітини й овуляцію. Овуляція, як і цикл відновлюється після того, як припиняється годування, але це не гарантує, що вагітність не може наступити в цей період.

Піхва

Піхва — це м’язовий орган, який під час пологів також зазнає ряд змін. М’язи розтягуються, втрачається еластичність і тонус. Але це абсолютно нормальний процес в даній ситуації. Багатьох жінок хвилює те, що розмір піхви відтепер буде набагато більше, ніж до пологів, і це буде негативно позначатися на якості інтимного життя. Насправді немає приводу для занепокоєння, піхва втрачає свою форму лише тимчасово.

Протягом 3-4 днів після пологів проходять набряки, через пару тижнів, якщо не було серйозних травм і пошкоджень, заживуть садна і тріщини, стінки піхви знову придбають природний блідо-рожевий відтінок. Зміниться назавжди тільки рельєф стінок — у всіх жінок, що не родили він згладжений, в той час як у тих, що народжував — більш виражений. Саме це і створює ілюзію збільшення піхви в розмірах.

Терміни відновлення піхви після пологів досить умовні, в середньому 6-8 тижнів. Цей процес залежить від можливих ускладнень, індивідуальних особливостей організму. У будь-якому випадку на період відновлення потрібно утриматися від інтимної близькості, щоб зажила ранова поверхня матки і на неї не потрапила інфекція. Привести м’язи піхви у форму швидше допоможуть спеціальні вправи Кегеля: стискайте, а потім розслабляйте м’язи тазового дна 15-20 разів, і так 5 разів на день.

Психоемоційне навантаження

У післяпологовий період у молодих мам нерідко проявляється емоційна лабільність: напади безпричинної тривоги, швидка стомлюваність, може відбуватися різка зміна настрою. Жінка відчуває величезне психологічне навантаження, постійно переживає про здоров’я і правильний розвиток своєї дитини, недосипає, постійна втома веде до того, що знижуються психомоторні реакції.

В окремих, більш важких випадках може розвинутися депресія. Причиною такого депресивного стану може бути і почуття провини молодої мами перед новонародженим малюком на тлі браку часу, і підсвідома впевненість у тому, що саме дитина є причиною тимчасової неспроможності жінки, і т. д. В такій ситуації необхідна допомога фахівців, як мінімум консультація психотерапевта, щоб мама могла якомога швидше подолати цю проблему і насолодитися материнством.

В цілому жінці, яка щойно стала мамою, дуже потрібна допомога рідних і близьких, розуміння з їх боку і підтримка, регулярні прогулянки на свіжому повітрі, повноцінне, збалансоване харчування з урахуванням грудного вигодовування дитини.

https://tobemom.site/