Ми співпрацюємо з НСЗУ

Алергія у новонароджених. Прояви і лікування

Алергени — речовини, які особливим чином впливають на імунітет, викликаючи різні патологічні процеси в усьому організмі. Алергени умовно можна розділити на:

  • харчові;
  • інгаляційні — потрапляють до організму з повітрям під час дихання;
  • контактні — викликають патологічні прояви на шкірі або слизових оболонках;
  • лікарські — анестетики, вітаміни, антибіотики і так далі;
  • психоемоційні і фізичні (холод, тепло, сонце, фізичне і психоемоційне навантаження).

Симптоми алергії у немовляти можуть з’являтися навіть в перші місяці життя у вигляді висипань на шкірі, закладеності носа, кашлю або порушенню стільця.

Організм новонародженого менш стійкий до негативних дій зовнішнього середовища, ніж організм дорослої людини, оскільки імунна система малюка знаходиться в процесі становлення. Реакції мають свої стадії розвитку, так званий “атопічний марш”. Алергія новонароджених найчастіше проявляється шкірними висипаннями (діатез, атопічний дерматит), у віці 2-4 років спостерігаються обструктивні бронхіти або ларингіт, в 5-6 років часто виникають риніт або ринокон’юнктивіт. Надалі алергія у дитини може призводити до розвитку бронхіальної астми.

АЛЕРГІЯ У НОВОНАРОДЖЕНОГО: СИМПТОМИ АЛЕРГІЧНОГО ДЕРМАТИТУ У ДІТЕЙ

Алергія у немовлят найчастіше проявляється у вигляді шкірних висипань. Лікування повинен призначати педіатр, після огляду дитини. Алергічний дерматит (АтД) викликають “агресивні” продукти харчування. Крім того, діатез у новонародженого можуть провокувати речовини, що потрапляють через дихальні шляхи: пил, пилок рослин, аерозольні освіжувачі повітря.

Перші симптоми атопічного діатезу — це шкірні прояви: попрілості і почервоніння під пахвами, на сідницях, за вухами, які можуть перетворюватися на ранки. Роздратування починається на обличчі, а далі поширюється по всьому тілу.

КОНТАКТНА, ХАРЧОВА АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ — ЛІКУВАННЯ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Досить часто спостерігається непереносимість якого-небудь продукту харчування. Виникає харчова алергія у дітей. Лікування буде ефективним у тому разі, якщо виключити з раціону продукти, що викликають алергічну реакцію. Харчова алергія у новонародженого буває на білок коров’ячого молока або глютен. При грудному вигодовуванні мамі достатньо виключити з раціону незбиране молоко, а у важких випадках — кисломолочні продукти. Немовлятам, які знаходяться на штучному вигодовуванні, можна запропонувати використовувати суміші з частково розщепленим білком або приготовані на основі козячого молока.

При алергії у дитини необхідно виключити вроджене захворювання целіакія (непереносимість білку глютену). Для цього потрібні додаткові методи обстеження. Дослідження загального або специфічного Ig Е-антитіл, обов’язкові консультації гастроентеролога, генетика, дерматолога. У продажу є спеціальні гелі, які додають у воду під час купання новонародженого, тим самим пом’якшуючи її та знімаючи запалення.

Також дуже поширена контактна алергія у дитини, що проявляється на шкірі або слизових оболонках. Реакція буває на побутовий пил, барвники, шерсть тварин, антисептичні серветки і тому подібне.

Риніт або ринокон’юнктивіт виникає як відповідь імунної системи на дію пилу, цвітіння рослин у результаті проникнення пилку через слизову оболонку носа. У такому разі необхідне проведення алергічних проб для виявлення джерела алергії і надалі виключення контакту з ним, а також призначення симптоматичного лікування (в першу чергу, антигістамінних препаратів).

ЛІКУВАННЯ АЛЕРГІЇ У ДІТЕЙ

Лікування алергії у дітей нерідко довготривале, і не завжди повністю дозволяє позбавитися від проявів алергії. З часом відбувається адаптація організму до довкілля, формується коректна реакція імунітету на подразник.

При підозрі алергії у дитини проводять спеціальне діагностичне обстеження на алергени — дослідження крові (тест RAST) або постановка шкірних проб. Це допомагає визначити причину алергічних проявів і зменшити їх вираженість шляхом виключення виявлених збудників (у їжі, побуті). За наявності обструктивних бронхітів (більше 3-5 раз на рік) обов’язкова консультація пульмонолога для виключення бронхіальної астми.

https://fortis.kharkov.ua/