Ми співпрацюємо з НСЗУ

Популярні запитання-відповіді перед пологами

1. Що відбувається після того, як малюк з’явився на світ?

Приблизно через кілька хвилин після його народження перейми відновляться, щоб вивести назовні плаценту і оболонку, що оточувала дитину.

2. Всі діти кричать?

Криком малюк реагує на зміну середовища проживання, хоча є діти, які у відповідь починають тихенько плакати або зовсім мовчать.

3. Чи будуть вам робити епізіотомію?

Зовсім не обов’язково! Дослідження показують, що ця маніпуляція далеко не завжди допомагає уникнути розривів промежини і нетримання сечі у пацієнток в майбутньому. Сьогодні більшість лікарів проводять її від випадку до випадку, якщо виникають показання.

4. Як ви повинні дихати?

На початку перейм глибоко вдихніть носом, потім затримайте дихання і потужтесь. Повторіть цей цикл тричі за 1 перейми. По її закінченні плавно вдихніть і розслабтеся до появи наступної хвилі.

5. Чи довго ви будете народжувати?

Перші пологи займають в середньому 10-12 годин, другі, треті – близько 6-8. Майбутнім мамам зазвичай здається, що вони тривають довше, адже для жінки все розпочинається з появою перших переймів або розриву міхура ще вдома – подій, які, строго кажучи, початком процесу не є. Ось звідки беруться історії про пологи, що тривають 24 години! Не варто вірити тим, хто вклався в 2 години, – так кажуть ті мами, що не відчули приховану фазу пологів, а «застали» тільки їх закінчення.

6. Як зрозуміти, коли треба тужитися?

Таке бажання з’являється у майбутньої мами в той момент, коли шийка матки розкривається повністю (на 10 см), а дитина опускається в малий таз і стикається з м’язами промежини. Під натиском її головки останні починають поступово розтягуватися. До того ж акушерка, яка буде уважно стежити за розвитком подій, обов’язково повідомить вам, що час тужитися прийшов. Цей етап пологів, який називається «вигнання дитини», триває від 5 до 30 хвилин.

7. Вас нудить, чи це нормально?

Так, таке відчуття може виникати, поки шийка матки розкривається. Інша причина – побічна дія знеболюючих препаратів.

8. Шийка не розкривається. Що далі?

Ця затримка може виникнути, якщо процес розвивається мляво або, навпаки, бурхливо або м’язи шийки матки звів спазм. Визначивши причину, лікар буде діяти по ситуації: при слабкій пологовій діяльності можна розкрити плодовий міхур і ввести жінці через крапельницю окситоцин, а спазм м’язів шийки зазвичай знімає знеболююче.

9. Як довго тривають перейми?

Під час перших пологів – 10-12 годин, а за другі і треті – 6-8. Спочатку, коли шийка матки тільки починає розкриватися, вони виникають через кожні 5 хвилин і тривають по 30 секунд. Потім перейми з’являються частіше, адже саме з їх допомогою і відкривається шийка. До того моменту, коли це трапляється, вони виникають кожні 2,5 хвилини і тривають 1 хвилину.

10. Як часто вас будуть оглядати?

Робиться це не так часто, як прийнято думати: перший раз – при надходженні в пологовий будинок, потім – після відходження вод, потім – перед призначення знеболювання і, нарешті, після того, як його введуть. У час внутрішнього (піхвового) огляду лікар визначає стан шийки матки за кількома критеріями: її положення (заднє або центральне), довжина (вже розгладилася або ще ні), консистенція (тверда чи м’яка), ступінь розкриття (5 або 6 см). Окреме питання – чи вставилась голівка дитини в таз жінки? Крім того, кожні дві години акушерка вимірює тиск майбутньої мами, частоту пульсу і температуру. І, нарешті, за розвитком процесу народження і лікар, і акушерка можуть стежити, ґрунтуючись на результатах зовнішніх оглядів.

11. Що таке епідуральна анестезія?

Це метод знеболення пологів, при якому препарат вводиться в епідуральний простір, звідки просочується в нервові волокна, які іннервують живіт, матку та зону статевих органів. Місцевий анестетик блокує нервові волокна, які відповідають за біль, і таким чином перейми та процес пологів стає значно менш болісним для матері.

12. Народження невеликої за розмірами дитини йде швидше?

Тривалість пологів передбачити не можна: все залежить від темпу розкриття шийки матки, положення малюка і швидкості його просування через малий таз мами. Відомо тільки, що другі, треті пологи йдуть швидше, ніж перші.

13. Шийка матки розкрилася на 2 см. Що це означає?

Це означає, що закінчилася прихована фаза пологів: тепер шийка матки почне інтенсивно скорочуватися, згладжуватися і розкриватися далі, поки не досягне 10 см в діаметрі. Цей процес може мати різний темп: до 4 см – справа йде повільніше, а потім – набагато швидше.

14. Що таке помилкова пологова діяльність?

Так називають мляві і нерегулярні перейми, які ніяк не змінюють стану шийки матки, тобто не відкривають її. Коли майбутня мама приїжджає в пологовий будинок, лікар визначає зрілість шийки, і, якщо виявляється, що вона ще не готова до початку пологів, жінці можуть запропонувати повернутися додому або залишитися в пологовому будинку під наглядом фахівців. Буває, що підготовчі, або помилкові перейми доставляють багато неприємних відчуттів: вони болючі, заважають спати і їсти, змушують малюка принишкнути або, навпаки, бурхливо ворушитися. В цьому випадку майбутній мамі буде потрібна допомога фахівців.

15. Як себе почуває маля перед пологами?

Спочатку малюк майже не відчуває переймів, незважаючи на те, що вони виштовхують його з верхньої частини матки вниз. В цей час її шийка розтягується, але, навпаки, знизу вгору. Дитина плаває в амніотичній рідини і… наприклад, спить, що підтверджує спокійний ритм серцебиття. Поки він ще не розуміє, що буде далі. Оскільки навколоплідні води виконують роль амортизатора, дуже важливо, щоб плодовий міхур функціонував як можна довше і маленький набрався сил перед нелегким випробуванням.

16. Чи можна рухатися під час пологів?

Якщо кардіомонітор не підключений чи не поставлена крапельниця, ви можете походити по палаті або коридору. Крім того, вертикальне положення мами дозволить малюкові сильніше тиснути на шийку матки, що допоможе їй розкритися. У деяких пологових будинках майбутніх мам навіть попросять рухатися, а не лежати.

17. Для чого потрібен кардіомонітор?

Це апарат, пов’язаний з датчиками, які кріпляться на животі майбутньої мами і передають інформацію про сили і інтенсивності її переймів і серцебиття малюка у відповідь на них.

18. Якщо трохи підвищилася температура, це проблема?

Можливо мова йде про інфекції або реакції організму на початок пологів. Якщо буде потрібно, вам введуть антибіотики і жарознижуючі засоби, зроблять вам необхідні аналізи.

19. Хто зустріне мене в пологовому будинку?

Ви прибуваєте в пологовий будинок з обмінною картою і паспортом на руках. Вас зустрічає акушерка, яка попросить вас описати ритм переймів, запитає, чи відійшли води, чи ворушиться малюк. Для вирішення спірних питань вона викличе чергового лікаря. Потім акушерка проводить перший огляд: вимірює тиск і т. д. Слідом приходить час першого огляду: акушерка промацає ваш живіт, визначаючи висоту матки, положення малюка, вимірює розміри тазу, вислуховує серцебиття дитини. Якщо пологи вже почалися, вона може поставити вам клізму, за вашою згодою. Вагінальний огляд проводить лікар – так визначається фаза пологів і відсутність відхилень в їх перебігу.

20. Чи можна прийняти ванну і поїсти перед тим, як їхати в пологовий будинок?

Якщо у вас відійшли води, прийміть душ, щоб убезпечити малюка від проникнення в матку мікробів – таке може статися, якщо ви вирішите полежати у ванні. А ось якщо міхур цілий, тепла ванна допоможе вам розслабитися і полегшить болючі перейми. Не наїдайтеся перед поїздкою в пологовий будинок! Процес відкриття шийки матки часто викликає блювотний рефлекс, нудота може з’явитися і пізніше, коли вам введуть знеболювальне. До того ж екстрені операції робляться тільки на порожній шлунок! У процесі пологів можна зробити ковток води або змочити губи.

21. В який момент відділяється слизова пробка?

У всіх це відбувається по-різному. Вихід слизової пробки означає, що шийка матки починає змінюватися або по-іншому дозрівати. Відділення слизової пробки до початку переймів – зовсім не привід терміново їхати в пологовий будинок.

22. Коли вирушати в пологовий будинок?

Цим питанням задається кожна майбутня мама. Не хвилюйтеся, перша дитина з’являється на світ не за п’ять хвилин, і у вас буде час підготуватися до цієї події. За певними ознаками ви зрозумієте, що момент народження наближається. Перша з них – регулярні, поступові перейми, які стають все більш відчутними. Згадайте, можливо, під час вагітності у вас з’являлися схожі відчуття: поклавши руку на живіт, ви могли відчути, як матка напружується. Так ось, у цих переймах не було певного ритму і періодичності, і вони не викликали неприємних відчуттів. А з початком пологів перейми стають регулярними і все більш інтенсивними. Спочатку інтервал між ними складе 20-30 хвилин, а потім поступово скоротиться. Якщо перейми з’являються кожні 5 хвилин протягом 2 годин (кожні 10 хвилин протягом 1,5 години, якщо ви не новачок), пора їхати в пологовий будинок.

Друга ознака початку пологів – відходження навколоплідних вод. Вони можуть відійти в будь – який момент будинку або вже в палаті пологового будинку. До того ж амніотична рідина (як її ще називають), не має ні кольору, ні запаху, може виливатися потоком і майже відразу або буде відходити невеликими порціями – і тоді процес займе деякий час. Тим майбутнім мамам, у кого кількість навколоплідних вод, за даними УЗД, перевищує норму, на час їх вилиття потрібно прилягти: тоді надлишок рідини не завадить голівці дитини вставитися у таз жінки правильно, що запобігає випаданню пуповини малюка. Це ускладнення небезпечне тим, що, опинившись зовні, пуповина може пережатися, і тоді дитина буде страждати від нестачі кисню.

Отже, з початком переймів і (або) відходженням вод вам потрібно вирушати в пологовий.

https://tobemom.site/