Ми співпрацюємо з НСЗУ

Обвиття пуповиною. Рекомендації для майбутніх мам як запобігти патології

Пуповина — сполучна ланка між матір’ю і плодом. Цей канатик забезпечує малюка всім необхідним для росту і нормального розвитку і він же, як би парадоксально це не звучало, може стати серйозною перешкодою для успішного появи дитини на світ. Одним з ускладнень вагітності, яке виявляється в основному незадовго до пологів, є обвиття плоду пуповиною.

 Пуповина починає формуватися через 2 тижні після зачаття. Стандартна довжина пупкового канатика варіюється від 40 до 60 см. В будові життєзабезпечуючого органу виділяють сполучну тканину, пупкову вену і дві артерії. Кровоносні судини завиті всередині пуповини в спіраль. По вені разом з артеріальною кров’ю до ембріону, а трохи пізніше до плоду, від материнського організму надходять кисень і поживні елементи. Венозна кров і відпрацьовані продукти обміну речовин надходить від серця плоду до матері через артерії. Пуповину плід потребує тільки на період свого внутрішньоутробного розвитку.

 Після пологів лікарі перерізають пупковий канатик і починається самостійне життя малюка. Пуповина, довжина якої перевищує 70 см, розглядається медиками як потенційне джерело ускладнень. Такий нестандартний пупковий канатик може зав’язатися у вузол або оповити ребенка. Обвиття пуповиною при вагітності —останнім часом дуже поширене явище. Іноді досить мати хоча б загальне уявлення про причини, які викликають таку проблему, щоб виключити їх при вагітності.

Причини обвиття пуповиною

У сучасному суспільстві досі існує безліч забобонів, за допомогою яких попередні покоління намагалися знайти пояснення цьому патологічному явищу. Майбутня матуся повинна володіти неабиякою часткою скептицизму, щоб відокремити достовірні факти від чистої води вимислів. Наприклад, не варто приймати на віру вигадки про те, що вагітним не можна в’язати або займатися плетінням, піднімати руки вгору, та й взагалі виконувати зарядку на пізніх термінах «цікавого »положення.

Якщо комплекс фізичних вправ підібраний з урахуванням лікарських рекомендацій, то піде мамі і малюкові виключно на користь.

А ось до факторів ризику, які ми перерахуємо нижче, вагітній жінці потрібно ставитися з усією серйозністю, оскільки всі вони в тій чи іншій мірі провокують обвиття плоду пуповиною:

 • плід в стані гіпоксії;
 • наявність в раціоні вагітної продуктів і напоїв, які збуджують ЦНС. Майбутнім матусям не можна захоплюватися чорним шоколадом, стравами з додаванням свіжого часнику, чорною кавою, чаєм і какао;
 • часті стреси і ситуації, які викликають надмірне хвилювання і підвищення адреналіну в крові у вагітної жінки;
 • багатоводдя.

Ці фактори змушують плід в утробі матері активніше рухатися, а якщо пуповина занадто довга, дитина ризикує заплутатися в ній, і тоді мама почує невтішний діагноз — обвиття пуповиною шиї або тіла малюка. Щоб скласти план подальших дій, порушення повинно бути діагностовано оперативно і своєчасно.

Симптоми обвиття пуповиною і діагностика патології

Явним і єдиним зовнішньою ознакою ускладнення є надмірна рухливість дитини. Якщо дитині не вистачає кисню, він буквально впадає в паніку, про що свідчать його занадто активні і хаотичні рухи: він раз у раз штовхається і перевертається. Досягнення сучасної медицини роблять доступною діагностику обвиття пуповиною вже з 17 тижня вагітності. Якщо діагноз підтверджується на такому ранньому терміні, майбутня мама ні в якому разі не повинна впадати у відчай, оскільки цей стан лікарі розглядають не як патологію, а як фактор підвищеного ризику. В другому триместрі вагітності, коли простір навколо плода ще дозволяє йому активно рухатися, пуповина, крім обвиття, може заплутатись у вузол. Фахівці поділяють такі вузли на справжні і несправжні:

 • істинний вузол — серйозне ускладнення, при якому кровоносні судини сильно перетягуються, внаслідок чого доступ життєво необхідного кисню до плоду може бути перекритий;
 • під хибним вузлом мають на увазі перекручування пуповини або розвиток варикозного розширення вен на одному з її ділянок. Це явище хоч і не можна назвати природним, зате для кровопостачання дитини воно не представляє ніякої небезпеки.

Дізнатися, як саме розташувався пупковий канатик, можна тільки за допомогою лабораторного дослідження. Програма діагностичних заходів наступна:

 1. Спочатку проводять кардіотокографічного дослідження (КТГ), яке допоможе з’ясувати, як почуває себе малюк. В ході процедури реєструють не тільки частоту серцебиття плода, але ще і його реакцію на власні руху (якщо КТГ проводять під час вагітності) і на підвищення маточного тонусу (якщо КТГ проводять під час пологів). За результатами обстеження можна судити про наявність у плода внутрішньоутробної гіпоксії на ґрунті обвиття пуповиною навколо шиї. Ознакою такої патології є відсутність або зменшення ударів серця малюка.
 2. Після КТГ проводять ультразвукове дослідження. Ця процедура дозволяє точно встановити або припустити наявність патології. Іноді з діагностикою обвиття пуповиною на УЗД виникають проблеми: не завжди вдається добре розглянути картинку на моніторі і зрозуміти, яким чином розташувалася пуповина — навколо або біля шиї плоду. Процедура ультразвукового дослідження не дозволяє розглянути плід з усіх боків.
 3. Якщо питання обвиття плоду пуповиною після УЗД залишається відкритим, призначають допплерометрию. Цей діагностичний метод дозволяє достовірно встановити, чи дійсно існує патологія і наскільки це небезпечно для дитини. Під час процедури лікар може бачити рух потоку крові в кольоровому зображенні, а також встановити силу і швидкість кровотоку на різних ділянках матки і плаценти.

Якщо результати діагностики задовільні, тобто загрозу для життя малюка медики не виявили, у вагітної не повинно бути приводу для занепокоєння. Часто обвиття усувається мимоволі. Активно рухаючи ручками та ніжками, дитина розплутується таким же чином, як і заплутався. Показаннями для екстреного втручання є:

 • гіпоксія плода;
 • обвиття пуповиною шиї дитини на тлі інших свідчень до пологів через кесарів розтин.

Наслідки обвиття пуповиною

Як позначиться на стані дитини дана патологія, залежить від ступеня складності обвиття:

 1. Одноразове і багаторазове (двома або трьома петлями) обвиття, визначають по тому, скільки разів обернулася пуповина навколо дитини або частини його тіла.
 2. Нетуге і туге обвиття пуповиною.
 3. Ізольоване (петля утворюється тільки навколо однієї частини тіла плода) і комбіноване (пуповина обплутала різні частини тіла плода).

Найбільш часто медики стикаються з нетугим, ізольованим, одноразовим обвиттям пуповиною. При такому стані речей киснева недостатність у дитини виникає в одиничних випадках, тобто категорично стверджувати, що цей стан небезпечно для плода, не можна. Мимовільні пологи при одноразовому обвитті пуповиною, як правило, завершуються успішно. Лікар строго контролює розвиток родової діяльності, весь час стежить за станом серцевого ритму дитини, щоб своєчасно виявити початок гіпоксії. Якщо з’являється необхідність стимулювати пологи, які з якихось причин затягуються, жінці роблять спеціальний укол. Як тільки з’явиться головка малюка, обплутана пуповиною, її  відразу розплутують.

Якщо доводиться мати справу з тугим, комбінованим, подвійним обвиттям пуповини або тільки з одним з цих ускладнень укупі з сідничні передлежанням плода, лікарі попередять майбутню маму про можливі небезпеки:

 • киснева недостатність, яка розвивається, коли пуповина натягується і здавлює судини тіла, кінцівок або шиї малюка занадто сильно. У більшості випадків це відбувається при русі дитини по родових шляхах;
 • звуження просвітів між судинами самої пуповини через їх надмірного натягу;
 • різке погіршення кровопостачання і, відповідно, харчування організму дитини;
 • задуха;
 • рефлекторне припинення серцевої діяльності плода;
 • відшарування плаценти, за якої неминучі передчасні пологи.

Сукупність цих наслідків і кожне ускладнення зокрема складають велику небезпеку для народження малюка. Тому доцільно перестрахуватися, що і роблять лікарі, роблячи плановий кесарів розтин жінці з терміном після 37 тижнів вагітності. Екстрену операцію проводять відразу ж після того, як ситуація з тієї чи іншої причини виходить з-під контролю. В 38 тижнів малюк вже повністю розвинений, сформований і готовий до самостійної життєдіяльності. У цій ситуації майбутні матусі не варто переживати через те, що не змогла носити свою крихітку 40 тижнів — це плата за його право на життя. Якщо відмовитися від кесаревого розтину на користь природних пологів, при наявності складного обвиття малюк може просто задихнутися в процесі народження.

Профілактика обвиття пуповиною

Заходи, що попереджають розвиток патології, полягають в правильному способі життя і відповідальному дотриманні рекомендацій гінеколога. Ось що повинна робити майбутня мама, щоб не зіткнутися з проблемою обвиття плоду пуповиною:

 • зберігати спокій і гарний настрій, що б не трапилося;
 • проводити багато часу на свіжому повітрі;
 • купити абонемент в басейн — плавання заспокоює думки і розслабляє тіло;
 • запам’ятовувати все, що говорить і радить лікар, ніколи не нехтувати плановим відвідуванням жіночої консультації. При незначному розладі кровообігу у плода майбутній мамі можуть призначити вітаміни і нутрієнти — препарати, які будуть підтримувати життєздатність малюка на тлі зменшення природного харчування. У деяких випадках не обійтися без лікарських засобів, що стимулюють рух кровотоку;
 • освоїти дихальну гімнастику, попередньо погодивши комплекс вправ з лікарем;
 • відвідувати заняття йоги для вагітних.

Ці заходи допоможуть запобігти розвитку гіпоксії і, як наслідок, малюк буде спокійним і менш рухливим.

Обвиття пуповиною: психологічний аспект

Останнім часом психологи почали розглядати проблему обвиття плоду пуповиною з точки зору психосоматики. Виявляється, дана патологія може вплинути на фізичне і психологічне здоров’я малюка в майбутньому. Негативні наслідки, як правило, проявляються не відразу, а тільки через кілька років, коли дитину вже можна розглядати як усвідомлену особистість. Прізнаком такого розладу може стати категорична відмова сина або дочки носити водолазки з тугим коміром і пов’язувати шарфи на шию. Проблема настільки серйозна, що всі мамині вмовляння призводять до сліз і серйозним істерик. Крім того, у дітей, внутрішньоутробний розвиток яких супроводжувався обвиттям пуповиною, спостерігаються напади асфіксії в стресових ситуаціях.

https://svitzdorovya.com.ua/