Ми співпрацюємо з НСЗУ

Кільце для вагітних або акушерський песарій. Покази до застосування

Спеціальний пристрій з силікону або пластику, призначення якого не допустити викидень та передчасні пологи, називається акушерський песарій (кільце для вагітних).

 Його основна функція — підтримка внутрішніх органів малого таза. Кільце для вагітних можуть порекомендувати, якщо у майбутньої мами існує загроза невиношування малюка з різних причин. Це свого роду альтернатива швам, які накладають на шийку матки, щоб зберегти вагітність.

Такий метод застосовується ще з давніх часів. Перші згадки про акушерські песарії датуються Середньовіччям, але вчені стверджують, що застосовувалися вони і в Стародавньому Римі. Тоді їх виготовляли з вовни, деревини і навіть дорогоцінних металів. А перше кільце для вагітних, що мало сучасну форму і вигляд, було виготовлено з каучуку в XIX столітті. Потім з’явилися пластикові песарії, а вже після, в середині ХХ століття, їх почали виготовляти з силікону.

 ЗАСТОСУВАННЯ ПЕСАРІЮ

 Лікарі використовують акушерський песарій в таких випадках:

  • вкорочення шийки матки;
  • істміко-цервікальна недостатність;
  • великі фізичні навантаження під час вагітності;
  • підвищений внутрішній тиск у матці;
  • неспроможність шийки матки нормально функціонувати;
  • маленькі проміжки між вагітностями у жінки;
  • при хворобливому відчутті тиску внизу живота, коли жінка стоїть або під час ходьби.

Одним з показань до застосування песарію є істміко-цервікальна недостатність, яка вперше була виявлена після 22 тижня вагітності. Істміко-цервікальна недостатність — безболісне вкорочення та розкриття шийки матки при недоношеній вагітності. При встановленні цього діагнозу до 22-х тижнів перевагу віддають циркулярному швові на шийці матки, після цього терміну шов несе більше ризиків, ніж переваг. Зрідка виникають ситуації, коли після накладання циркулярного шва на шийку матки її вкорочення прогресує, в таких випадках також вдаються до встановлення акушерського песарію.

ЯК ПРАЦЮЄ АКУШЕРСЬКИЙ ПЕСАРІЙ

Основне завдання акушерського песарію — зменшення навантаження на шийку матки внаслідок зниження тиску передлежачої частини плода. Механізм, за допомогою якого досягається необхідний результат, полягає в наступному: шийка матки зміщується в напрямку крижів, замикається і тиск усередині матки перерозподіляється. Також песарій не дозволяє вийти слизовій пробці, що знижує ризик інфікування плодових оболонок і самого плода.

Принцип дії песарію полягає у фіксації шийки матки в певному положенні, що перешкоджає її подальшому вкороченню та розкриттю. Застосування акушерського песарію не пов’язано з проколюванням тканини, як накладання шва на шийку матки. Нейтральні матеріали, з яких виготовляють песарії, не чинять негативного впливу на тканини піхви та шийки матки. Як правило, акушерський песарій поєднують з препаратами прогестерону, що значно підвищує ефективність лікування. Акушерський песарій не несе дискомфорту і не має побічних ефектів, а процедура його установки проста і безболісна.

КОЛИ НАКЛАДАЮТЬ АКУШЕРСЬКИЙ ПЕСАРІЙ

Акушерський песарій встановлюють починаючи з другого триместру вагітності після 16 акушерських тижнів і аж до 34-го тижня вагітності. Установка кільця вважається нескладною процедурою, яку може виконати лікар акушер-гінеколог прямо в кабінеті жіночої консультації. На відміну від накладення швів, наркоз при цій процедурі не потрібен. Рішення про встановлення песарію, а також його форму та розмір, як, власне, і період на який він встановлюється, визначає виключно лікар.

Акушерські песарії бувають трьох типів:

Куполоподібний. Цей тип песарію використовується найчастіше. За формою він нагадує чашу без дна. Така форма необхідна для надійної фіксації песарію на шийці матки. Особливістю цього виду є наявність на стінках чаші спеціальної перфорації, яка сприяє відтоку вагінального секрету.

Кільцевидний. Песарії цього виду бувають двох типів: для жінок, які народжували і для тих, хто буде робити це вперше. Завдяки тому, що кільце виготовляють з медичного силікону, воно абсолютно нетоксичне і не викликає алергічних реакцій. На кільці знаходиться чотири виїмки, розташовані одна навпроти одної. Завдяки їм кільце легко встановлюється і фіксується, і також легко потім витягається. Розвантажувальний. За формою такий песарій нагадує трапецію з отворами і закругленими кутами. Він дуже ергономічний і легко фіксується. Але при використанні таких акушерських песаріїв є ризик їх зміщення. В такому випадку просто необхідно негайно звернутися до лікаря.

УЗД-кабінет акушерського стаціонару
УЗД-кабінет акушерського стаціонару

КОЛИ ЗНІМАЮТЬ АКУШЕРСЬКИЙ ПЕСАРІЙ

В середньому, акушерський песарій встановлюють від 15 до 22 тижнів. На весь період використання песарія, вам доведеться відмовитися від сексуальних відносин, а підмиватися дуже акуратно, не зачіпаючи і не зміщуючи його. Також весь період, кожні 2-3 тижні, жінці необхідно здавати мазки з піхви і мінімум раз на місяць проводити УЗД шийки матки. Потрібно бути готовою до того, що раз в 14 днів песарій разом з піхвою (без вилучення) необхідно обробляти антисептиками. Робити це може теж виключно лікар. Знімають песарій, як правило, після 37-го тижня, це термін доношеної вагітності,

Видаляти песарій необхідно в плановому порядку в 37 тижнів вагітності, проте це не провокує початок пологової діяльності і не означає, що наступного дня ви підете у родову залу.  До досягнення цього терміну видалення песарію проводять виключно при регулярній пологовій діяльності, яку не вдалось зупинити медикаментозними засобами, при розриві плодових оболонок чи при матковій кровотечі.