Що таке ПАП-тест і для чого його здавати жінкам

Рак шийки матки – це саме той випадок, коли своєчасний огляд і безоплатний скринінг є надійним способом профілактики. Самостійно виявити передракові стани, коли хвороба добре піддається лікуванню, майже неможливо. На ранніх стадіях найчастіше немає болю, відчуття дискомфорту й інших ознак, що можуть насторожити.

 Що таке ПАП-тест і як часто його треба проходити

ПАП-тест (його ще називають цитологічним скринінгом)  допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки середнього та важкого ступеню і пролікувати їх. Регулярне його проходження з початком статевого життя значно знижує ризик захворіти на рак шийки матки.

У більшості країн світу рекомендують проходити ПАП-тест (цитологічне дослідження шийки матки) кожні три роки з 21-річного віку.

За наявності факторів ризику, рекомендується робити такий тест раз на рік:

  • куріння
  • ВІЛ-інфекція
  • ослаблена імунна система через прийом кортикостероїдів
  • часта зміна статевих партнерів без використання презервативів
  • рак шийки матки у матері/бабусі/сестри
  • ранній початок статевих стосунків (до 16 років)

А якщо існує високий ризик розвитку раку, то з 30 років рекомендується комбінований тест: ПАП-тест+тест на вірус папіломи людини.

ПАП-тест (онкоцитологію) можна пройти у гінеколога в жіночих консультаціях  та у денному стаціонарі міського клінічного перинатального центру.  

Practice Nurse/doctor doing smear test

 Як підготуватися до здачі ПАП-тесту

Краще проходити обстеження в перші сухі дні після менструації. Для жінок, які приймають комбіновані оральні контрацептиви (“протизаплідні пігулки”), не важливо, у який день циклу проходити тест, а жінки у менопаузі можуть проходити тест в будь який день свого життя.

За 48 годин до тесту не мати статевих стосунків, не використовувати вагінальні свічки, зрошення, гелі та креми.

ПАП-тест — це безболісна процедура. Деякі жінки можуть відчувати дискомфорт та потягуючі болі внизу живота під час забору цього аналізу. Це нормально.

https://moz.gov.ua/