Ми співпрацюємо з НСЗУ

Стрес під час вагітності і його наслідки

Майбутня мама, як і будь-яка доросла людина, у своєму повсякденному житті стикається з масою стресових ситуацій і негативних емоцій. Ці переживання посилюються і доповнюються турботою про здоров’я маленького чоловічка, невпевненістю в собі і дружині, сильним острахом пологів і майбутніх життєвих змін. У таких умовах стреси розвиваються досить часто, тим більше у молодих і недосвідчених вагітних жінок.

Що таке стрес

В організмі людини природою закладена особлива захисна реакція на емоційні та фізичні подразники, яку і називають стресом. Ця здатність суто індивідуальна, тобто особистість може бути більш або менш стійкою до стресових факторів. У майбутньої мами, крім своїх психологічних особливостей, існує ряд передумов, пов’язаних в основному з гормональними змінами, які роблять жінку дуже чутливою і сприйнятливою до всього, що відбувається навколо і всередині неї.

Причини

Всі фактори-провокатори стресових станів можна поділити на 4 основні групи:

• Внутрішній світ – страхи, переживання, незадоволення собою.

• Життєві обставини – смерть близької людини, розлучення, проблеми фінансового характеру.

• Стиль життя – трудоголізм, недосипання, неправильне харчування, шкідливі звички.

• Навколишній світ – погані житлові умови, поїздки в громадському транспорті, екологія.

Різновиди і прояви стресів

Стрес буває гострим і хронічним. Гострий проявляється сильним занепокоєнням, панікою, гнівом, необдуманими вчинками чи, навпаки, повною бездіяльністю. Ці симптоми відносно швидко зникають або переходять у хронічний стрес, при якому прогресують нервові розлади, безсоння, знижується апетит. Якщо такий стан не лікувати, може розвинутися серйозна депресія.

Крім того, стреси бувають сильними і слабкими. Останні з’являються відразу після впливу подразника: після сварки з чоловіком, як результат неприємностей на роботі і т.д. Такі стреси, як правило, швидко проходять, якщо зникають провокуючі фактори, в іншому випадку повторювані конфлікти і переживання можуть перетворитися на тяжку хронічну проблему.

Сильний стрес виникає під впливом серйозних емоційних подразників. Небезпечний він тим, що протікає спочатку зовсім непомітно, а симптоми з’являються вже тоді, коли організм мав би заспокоюватися і приходити в себе. Пояснення цьому – надмірно активна захисна реакція, яку людина просто не відчуває. Коли ж переживання трохи вщухають, нерви дають слабину. Прикладом такої стресової ситуації може бути смерть дуже близької людини.

Вплив стресу на вагітну

При сильному і повторюваному стресі в організмі людини виробляється у великих кількостях адреналін. Цей гормон впливає на тонус м’язів, підвищуючи у вагітної жінки ризик викидня і передчасних пологів. Майбутні мами, які перебувають у постійному стресі, частіше страждають від важкого токсикозу і гестозу, нападів мігрені. Крім того, тривала робота організму на знос небезпечна розвитком анемії, зниженням імунітету, який і так ослаблений у вагітних, що призводить до підвищення ймовірності зараження інфекціями та загострення хронічних захворювань.

Вплив стресу на плід

Хронічні стреси можуть відбитися на малюкові затримкою розвитку (маленькою масою при народженні), а в майбутньому деяким фізичним і розумовим відставанням від однолітків. Крім того, американські вчені стверджують, що при стресі організм мами захищає тільки себе, тому, якщо плід не достатньо сильний, вагітність може перерватися. Особливо це стосується хлопчиків.

Як позбутися стресу

Насамперед, необхідно усунути стресові фактори, якщо це здійснимо: піти з ненависної роботи, записатися на курси з підготовки до пологів, без утисків обговорити зі своїм наглядаючим лікарем всі хвилюючі питання, поділитися переживаннями з чоловіком і т.д. Також можна скористатися послугами психолога.

Хорошим засобом від стресів є підходящі для вагітної вправи з йоги, медитація, ароматерапія (підбирати ароматичні суміші слід тільки за рекомендацією спеціаліста), улюблена музика, хороший сон. Крім того, можна тимчасово змінити навколишнє оточення і, якщо дозволяє здоров’я і лікар, поїхати на відпочинок.

Популярний народний заспокійливий засіб, чай з м’ятою, вагітним пити не бажано, краще віддати перевагу відвару кропиви собачої, але не настоянці, оскільки вона містить спирт.

Ліки від стресу

Спеціальні психотропні лікарські засоби для лікування стресу у жінок в положенні використовуються в крайніх випадках, коли адаптаційні механізми організму самі не можуть впоратися з емоційними навантаженнями. При цьому лікар зважує можливі ризики для мами, наслідки для малюка і вибирає найменш шкідливі препарати, так як багато психоактивих медикаментів (транквілізатори, антидепресанти) негативно впливають на плід, приводячи до формування у нього вад розвитку і розладу кровообігу.

Вагітні повинні пам’ятати, що такі заспокійливі краплі, як Корвалол, Барбовал, Валокордин, які можна вільно купити в аптеці або знайти майже в кожній домашній аптечці, майбутнім мамам протипоказані. Також лікарі не рекомендують матусям самовільно приймати і популярні комбіновані седативні засоби на основі трав – Ново-Пасит, Нотту, Персен, оскільки їхній вплив на плід, що розвивається, недостатньо вивчений. Ну а відносно безпечними заспокійливими ліками для вагітних жінок є препарати валеріани.

https://ya-matusya.com.ua/