Ми співпрацюємо з НСЗУ

Купання новонароджених

Догляд за новонародженим обов’язково включає в себе процедуру купання. І це важливо не тільки для того, щоб підтримувати гігієну. Купання допомагає зміцнити нервові клітини, розвиває м’язи, скелет, заспокоює малюка і розслабляє, а також робить імунітет міцним і допомагає краще спати, як дитині, так і батькам.

 Чи потрібні водні процедури в холодну пору року?

Часто батьки малюка бояться купати його взимку, тому що вважають, що так можна підхопити застуду. Але педіатри говорять про зворотне. Дуже важливо купати дитину, тому що при дотриманні певних правил для нього це буде не тільки не небезпечно, але і дуже корисно. Такі купання допоможуть загартувати немовляти і вбережуть від простудних хвороб в холодну пору року.

Як видно, одного обтирання буде недостатньо, тому що воно не допоможе розвивати м’язи, скелет і не допоможе дитині стати витривалішими і здоровіше. Чого не можна сказати про купання.

Лікарі кажуть, що якщо температура в кімнаті 21 градус і більш, то ніякого навіть найменшого охолодження дитини при такому купанні не буде. Зате скільки користі!

Скільки разів на тиждень треба обмивати малюка?

Педіатри радять купати дитину взимку не рідше одного-двох разів на тиждень. Мити слід обов’язково миючим засобом, а купати дитину потрібно в звичайному режимі – простою водою.

Взимку не закривайте двері в ванній кімнаті, де збираєтеся купати малюка. Це допоможе уникнути різниці в температурі кімнат, і дитині простіше так адаптуватися до перепадів при виході з ванни після купання, адже вони будуть мінімальними.

Але педіатри також нагадують про мету купання: якщо воно проводиться для підтримки гігієни, то цієї частоти буде цілком достатньо, але якщо з метою загартування, то процедуру варто повторювати щодня.

Правила та особливості

Чому в зимовий період купання рідше, ніж влітку?

Влітку дитини купають частіше, ніж взимку, тому що в спеку підвищений ризик виникнення пітниці. А саме купання допоможе справлятися малюкам зі спекою в теплу пору року. Взимку ж ванну для новонародженого роблять рідше. Необхідно дотримуватися золотої середини і не купати дитину занадто часто, якщо цього не вимагає загартовування.

Час одного купання

Взимку малюка слід купати у ванні 2-3 рази в тиждень максимум, як вже писали вище, і при цьому сам час одного купання повинна становити приблизно 5-10 хвилин.

Температура води і повітря

Температура в будинку повинна бути не менше 21 градуса тепла щоб уникнути переохолодження дитини.

Перед тим, як почати купання, обов’язково перевіряйте температуру води. Це можна зробити спеціальним термометром. Тут буде невелика різниця в температурі:

– доношеної дитини треба купати у воді з температурою 36-38 градусів;

– недоношеним потрібна температура 37-39 градусів.

Порушення температури може вести до різних неприємних наслідків. Це може викликати переохолодження, простуду, а при дуже гарячій ванні можна викликати перегрів.

У ванні і дитячій кімнаті обов’язково потрібно підтримувати однакову температуру повітря, щоб дитина не захворіла після купання.

Інші нюанси

Купати взимку можна навіть, якщо пупкова ранка не до кінця зажила. Але якщо йде обробка перекисом, то утримайтеся від самого купання, краще просто поливайте малюка, але так, щоб вода не потрапила на ранку. І тільки коли ранка повністю заживе, можна приймати повноцінні ванни.

Занурюйте дитини в воду поступово: спочатку опустите ніжки. Коли дитина заспокоїться, можна далі продовжувати занурення. Але якщо він скрикнув, здригнувся і не заспокоюється, значить потрібно перевірити температуру води. Можливо, що вона або занадто холодна для нього, або, навпаки, занадто гаряча.

Після купання дуже корисно протирати або обливати дитину більш прохолодною водою, але не перестарайтеся, вона не повинна бути дуже холодною!

Найкраще, якщо зменшувати температуру поступово від миття до миття. Це хороша гарт і влітку, і особливо взимку.

Поради батькам

Якщо температура в будинку нижче 21 градуса, то просто скористайтеся обігрівачем і нагрійте повітря. При цьому обігрівати кімнату слід протягом усього купання і потім і одягання малюка.

Воду слід кип’ятити, щоб уникнути зараження, інфекцій і іншого. Це необхідно робити хоча б протягом першого місяця життя дитини, тобто коли він ще новонароджений.

Можна купати малюка як в спеціальній маленькій ванні, яка буде призначатися тільки для нього в будинку, так і в звичайній великій ванні. Але потрібно завжди пам’ятати, що перед прийняттям ванни,її необхідно буде обробити спеціальними миючими та дезінфікуючими засобами, так як в цій ванні купається вся сім’я, але у дитини може бути ще не стійкий імунітет.

Щоб знизити навантаження на організм при купанні, зробіть масаж або легку гімнастику перед ванною.

Коли купати малюка? Ми вже визначилися з часу і частоті, але в який час доби це було б найкраще зробити? Найбільш підходящим для цього вважається час перед вечірнім годуванням. І не купайте малюка відразу після того, як ви його погодували.

Також враховуйте, що тривалість купання може не завжди бути чіткою. Орієнтуйтеся в цьому питанні на настрій і стан дитини.

До двомісячного віку більше 10 хвилин не варто приймати ванну, а після не потрібно затримуватися більше 20 хвилин.

Обов’язково приготуйте пелюшку перед купанням. Після нього вона допоможе витерти його. Фахівці не радять витирати дитину рушником.

Після купання обробіть складочки малюка дитячою олійкою, за необхідності – присипкою.

Краще за все не додавати в ванну при купанні різні рослинні добавки, так як це може підвищити ризик виникнення алергії чи негативно вплинути на його шкіру.

Висновок

Отже, які ж можна зробити висновки про те, як купати дитину взимку? Головне, щоб температура повітря в будинку не була менше 21 градуса, щоб вода у ванні була приємною і комфортною для купання, не прагніть занадто часто купати дитину без певної потреби. І найважливіше, що потрібно запам’ятати – купати дитину взимку не просто можна, а й необхідно для підтримки його здоров’я і загального розвитку організму. Так ваш малюк буде не тільки завжди чистим, а й здоровим!