Ми співпрацюємо з НСЗУ

Вагітна на 11-14 тижня проходить УЗД на 1 скринінгу. Дослідження дозволяє своєчасно виявити вроджені патології або відхилення від норми.

Показання та протипоказання для діагностики

УЗД в 1 триместрі робиться на добровільній основі. Жінка має право відмовитися від дослідження, тоді вона сама несе відповідальність за внутрішньоутробний розвиток дитини. Під групу ризику потрапляють вагітні, які повинні обов’язково пройти УЗД:

 • Жінці більше 35-ти років.
 • З 1 по 3-ий місяць вагітності майбутня мати перенесла інфекційне захворювання.
 • Стан здоров’я вагітної потребує прийому лікарських препаратів, які на ранніх термінах забороняються.
 • Якщо існує підозра на завмирання або регрес розвитку плода. Зазвичай у жінки починається кровотеча.
 • Є близькі родичі зі спадковими генетичними відхиленнями.
 • В анамнезі жінки були викидні, завмерла вагітність, безпліддя.
 • Майбутня мама вже народила дитину з відхиленнями у фізичному або розумовому – розвитку.
 • Вагітна страждає наркоманією, алкоголізмом або дуже багато палить.

УЗД не шкідливо і може проводитися на будь-якому терміні. Ніякого негативного впливу на плід при цьому за весь час не спостерігалося.

На якому терміні роблять

Гінекологи в жіночих консультаціях призначають УЗД першого скринінгу у 1 триместрі, починаючи з 11 тижня по 14. Краще проходити дослідження в середині позначених кордонів. Наявність помилок зводиться до мінімуму.

Завдання гінеколога — точний підрахунок терміну вагітності. Він розраховується з дати останніх місячних.

Як підготуватися до дослідження

Підготовка до УЗД скринінгу першого триместру виглядає наступним чином:

Не можна за добу до дослідження їсти їжу, яка викликає в кишечнику сильне газоутворення. З-за газів результат УЗД спотворюється.

Якщо ультразвукове сканування плода проводиться трансабдомінально, через черевну стінку, сечовий міхур повинен бути наповнений. В іншому випадку, коли роблять УЗД трансвагінальним датчиком, цей орган спорожняється.

Необхідно купити одноразову пелюшку, щоб постелити її на кушетку. За бажанням купують серветки, якщо потрібно буде витерти гель з живота.

Як проводиться

При ультразвуковому скринінгу у 1 триместрі вагітну укладають на кушетку. Перед цим стелиться пелюшка. Лікар наносить спеціальний гель для УЗД на живіт жінки. Після датчиком водить по животу. Ультразвукові хвилі відбиваються від внутрішніх тканин органу вагітної і плода.

Так передається інформація про стан і внутрішньоутробний розвиток дитини. Лікар вимірює тіло і внутрішні органи плоду, потім порівнює їх з нормами за термінами.

Розшифровка результатів і норми

При невідповідності нормам одного з встановлених показників вагітній призначається додаткове сканування і доплерографія. За результатами УЗД скринінгу 1 триместру можлива одинична невідповідність нормативам.

Доплерографія, оцінка стану кровотоку в плаценті при вагітності, робиться за показаннями. Коли дослідження закінчується, жінка витирає гель з живота.

У крайніх випадках призначають амніоцентез, процедуру, при якій протикається міхур і забирається на аналіз амніотична рідина. Жінка сама вирішує, чи робити це інвазивне дослідження чи ні.

Стать дитини на терміні 11-14 тижнів визначається не точно. Лікарі рекомендують перевіряти це на другому плановому скринінгу.

КТР — куприка-тім’яної розмір

Куприка-тім’яної розмір на 1 скринінгу за нормами на УЗД буває трохи менше або більше. Це вважається нормою: кожна дитина розвивається індивідуально. При відхиленні показника в більшу сторону вагітної діагностують великий плід, який за масою перевищує 3,5 кілограма.

Коли КТР на 1 скринінгу в протоколі значно менше норми, це ознака:

 • Плід не розвивається. Гінеколог перевіряє наявність серцебиття. Якщо дитина загинула, жінці призначається вишкрібання матки для запобігання можливих інфекційних захворювань і кровотеч.
 • Майбутня мама хворіє інфекцією, включаючи венеричну.
 • В організмі вагітної виробляється мало гормонів. Особливо це стосується прогестерону. При його критичної нестачі вагітність може закінчитися самовільним викиднем. Гінеколог призначає жінці гормональну терапію з вживанням лікарських препаратів «Утрожестан» і «Дюфастон».
 • У дитини спостерігаються генетичні відхилення. Але УЗД на 1 скринінгу аналізують разом з біохімічним аналізом крові.

Іноді низький рівень куприка-тім’яної розміру зіставляють з постановкою помилкової терміну. В цьому випадку доведеться пройти повторну ультразвукову діагностику через тиждень.

ЧСС — частота серцевих скорочень

Частота серцевих скорочень на першому плановому УЗД в нормі дорівнює приблизно 175 ударів в хвилину. На самому початку зародження нового життя показник дорівнює частоті пульсу майбутньої матері — 83 удари на хвилину і менше. Зі збільшенням терміну ЧСС підвищується.

ТВП — товщина комірцевого простору

Товщина комірцевого простору на УЗД в 1 триместрі за нормативами визначається наступним чином:

в 11 тижнів норма становить 1,6-2,4 міліметра;

12 тиждень — з мінімальної точки до 2,5 міліметрів;

13 тиждень — в межах 1,7-2,7 міліметра.

Будова жовткового мішечка

При дослідженні жовткового мішечка на першому ультразвуковому скринінгу звертають увагу на підвищену щільність, дублювання або зміну форми. Для оцінки патологічного стану, збільшення або зменшення жовткового мішечка, потрібен аналіз висококваліфікованого лікаря.

Якщо під час діагностики на першому УЗД до 1 скринінгу виявили дисфункціональність жовткового мішечка, швидше за все скоро станеться викидень. В іншому випадку плід буде розвиватися неправильно з патологіями.

Довжина кістки носа

У розшифровці УЗД на 1 скринінгу головну роль відіграє показник довжини носової кістки. При наявності у плода генетичного відхилення кісточка костеніє пізніше, ніж належить. Для синдрому Дауна характерний маленький розмір кістки або її повна відсутність на 1 скринінгу.

Норми кісточки носа на 1 скринінгу:

БПР — біпаріетальний розмір голови

На першому скринінговому обстеженні біпаріетальний розмір голови за нормами обчислюється термінами:

в 11 тижнів дорівнює 17 міліметрів;

на 12 тижні показник збільшується до 2-х сантиметрів;

в 13 тижнів середнє значення БПР дорівнює 26 міліметрів.

Розташування і товщина плаценти

Розташування плаценти на УЗД при 1 скринінгу впливає на позу плоду в утробі, що в свою чергу важливо при розродженні. Товщина плаценти також важлива. Її роль полягає у виробленні гормонів, захист дитини та постачанні його живильними  речовинами. По товщині плаценти на 1 скринінговому УЗД визначають точний термін вагітності.

Які діагностують патології

На наявність хромосомних захворювань вказують погані результати біохімічного аналізу. Але, наприклад, синдром Дауна на УЗД виглядає так, ніби у плода відсутня носова кістка, або вона сильно вкорочена.

При аненцефалії у плода відсутні мозкові частки частково або повністю. У такому разі вагітну направляють на аборт. Щодо інших трисомії жінці призначають консультацію генетика. Остаточний діагноз по УЗД першого скринінгу ставиться після обстежень:

Біопсії хоріона. Використовується тканина хоріона, майбутньої плаценти, для діагностики вроджених пороків.

Амніоцентез. Проколюється міхур і береться на аналіз навколоплідна рідина.

Кордоцентез. Генетичні відхилення виявляють при аналізі пуповинної крові у плода.

Біопсія плаценти або плацентоцентез. При цій інвазивної процедури забирається мікроскопічний шматочок плацентарної тканини за допомогою пункційної голки.

При підтвердженні страшних діагнозів першого скринінгу гінеколог порекомендує вагітної перервати вагітність. Жінка має право сама вирішити. Іноді інвазивні методи провокують виникнення ускладнень, включаючи мимовільний викидень.

Отримані результати УЗД на 1 скринінгу містять інформацію про можливі маркерах аномалій і внутрішньоутробний розвиток дитини. Рекомендується проходити це обстеження кожної вагітної жінці для виключення патологій, вад розвитку та інших відхилень на ранніх термінах.

Аналізувати результати УЗД та діагностувати якісь вроджені хвороби може тільки лікар, оскільки розшифровка УЗД, проведена пацієнтом самостійно, може здійснюватися неправильно. Формування діагнозу за показниками першого скринінгу передбачає всебічний якісний аналіз усіх отриманих даних з урахуванням кожного аспекту і «підводного каменя». Саме тому майбутнім матерям рекомендується довіряти своє здоров’я і життя малюка тільки професіоналу своєї справи. Конструктивну єдність пацієнтки з лікарем сприяє підвищенню ймовірності народження здорової дитини.

УЗД плоду можна зробити у відділенні ультразвукової діагностика Міського клінічного перинтального центру. До ваших послуг – сучасна апаратура експертного класу та кваліфіковані досвідчені лікарі із сертифікатами по перинатології.

https://madagaskar.kiev.ua/