Ми співпрацюємо з НСЗУ

Як відновитись у післяпологовий період

Серйозним випробовуванням для жінки є не тільки вагітність і пологи, але і післяпологовий період, оскільки дитина потребує уваги, а організму необхідний час на відновлення. Після пологів життя жінки істотно змінюється – організм активно відновляється, мама і малюк потихенько звикають один до одного. Як правило у новоспеченої мами виникає багато різних питань, що стосуються цього періоду. І ми постараємося відповісти на деякі з них.

1.Що таке фізіологічний післяпологовий період і скільки часу він триває?

Післяпологовий (пуерперальний) період починається після народження посліду і триває 6-8 тижнів. Протягом цього часу в організмі породіллі відбуваються дуже важливі фізіологічні процеси: всі зміни, які виникли у зв’язку з вагітністю і пологами, зазнають зворотного розвитку (інволюції).

Післяпологовий період поділяють на ранній та пізній. Перші 2 години після народження по­сліду виділяють окремо й називають раннім післяпологовим періодом, оскільки цей час найбільш небезпечний щодо можливих ускладнень. Пізній післяпологовий період починається через 2 години після пологів і триває до 6-8 тижнів.

2. З якими проблемами стикається жінка після пологів?

Будь-яка жінка повинна розуміти, що під час вагітності в організмі відбуваються різні зміни і порушення в роботі внутрішніх органів і систем, а саме: у статевих органах, ендокринній, нервовій, серцево-судинній та інших системах. Виняток становлять молочні залози, функція яких досягає максимального розвитку саме в післяпологовий період.. Щоб все нормалізувалося після пологів, потрібен якийсь час – місяць-два. На цьому етапі молода мама і може зіткнутися з різними проблемами, які будуть її турбувати, а саме: болі внизу живота та в спині, наявність виділень зі статевих шляхів (лохій), нетримання сечі та калу, запори, геморой, проблеми постави та відновлення фігури.

3. Як відновитись після пологів і коли можна приступати до фізичних навантажень?

Відновлення після пологів або іншими словами післяпологова реабілітація – це комплекс заходів реабілітаційної спрямованості. Важливо не лінуватися і після виписки з пологового будинку в перші 8 тижнів так організувати свій режим дня, щоб домашня робота і турботи про дитину чергувалися з відпочинком, обов’язковим перебуванням на повітрі (не менше 2 години на день), раціональним харчуванням і фізичними вправами (фізична реабілітація).

При нормальному перебігу пологів та раннього післяпологового періоду післяпологова реабілітація повинна призначатися на другу добу після пологів.

ЇЇ завдання – поліпшити загальний стан породіллі й діяльність серцево-судинної, дихальної і травної систем; сприяти лактації і активному скороченню матки; зміцнити роз­тягнутий зв’язково-м’язовий апарат і відновити нормальне положення внутрішніх органів та матки; ліквідувати застійні явища у черевній порожнині, малому тазу, нижніх кінцівках, порушення сечовиділення, запори; відновити поставу і працездатність породіллі.

Про відновлення після пологів у запитаннях і відповідях

4. З чого починається післяпологова фізична реабілітація? Які її етапи?

Післяпологова фізична реабілітація складається з комплексу вправ, які жінки повинні виконувати протягом усього післяпологового періоду. Це загальнозміцнюючі, статичні та динамічні дихальні вправи, спеціальні вправи для м’язів спини, тазової діафрагми, черевної стінки, м’язів рук та ніг.

Розрізняють гімнастику раннього (1-ша – 10 –та доба після пологів) і пізнього (до кінця 2 міс.).

5. Які особливості післяпологової реабілітації при оперативному родорозрішенні?

В післяопераційному періоді лікувальна фізична культура застосовується в умовах постільного, палатного вільного режиму. При цьому повною мірою використовується тонізуючий вплив фізичних вправ, їх дія щодо попередження розвитку післяопераційних ускладнень і з нормалізації функцій органів кровообігу, дихання, шлунково-кишкового тракту. Фізичні вправи, як неодноразово вказувалося, стимулюють також процеси регенерації пошкоджених тканин. При різних оперативних втручаннях на черевній порожнині методика має свої специфічні особливості.

У післяопераційний період виділяють ранню (до зняття швів) та пізню фази.

У ранній фазі лікувальну гімнастику призначають через 4-6 год. після операції. Це зміни положення тіла в ліжку, дихальні вправи. З 2-го дня додають вправи для рук, плечового поясу, а з 4-го дня – для м’язів таза та черевної стінки.

У пізній фазі призначаються вправи для відновлення вже постави і ходьби.

У пологовому будинку (відділенні) жінку доцільно навчити тому комплексу вправ, який показаний всім породіллям протягом 6-8 тижнів після пологів.

6.  Коли можна качати прес після пологів?

Часто після пологів жінка залишається не задоволена зовнішнім виглядом свого живота. Що зрозуміло: прес розтягується, жировий прошарок збільшується, і животик вже не виглядає плоским і красивим. Саме тому так популярне питання про те, як відновити прес після пологів.

Качати прес можна лише у тому випадку, коли у вас немає діастазу м’язів. Діастаз – це розходження прямих м’язів живота по середній (білій)лінії живота. Залежно від величини, розширення можна класифікуватися на перший (до п’яти сантиметрів), другий (до семи сантиметрів) і третій ступінь (від восьми і більше сантиметрів). Визначення ступеня розширення є принциповим при визначенні методу лікування та прогнозуванні захворювання. Виявляється розширення в положенні лежачи при піднятті голови. Якщо це відстань між прямими м’язами 2 пальці і менше то можна приступати до вправ на укріплення черевного пресу.

7. Чи є протипокази до занять фізичними вправами?

Протипоказанням для застосування фізичних вправ служить:

  • гарячковий стан, температура вище 37,5 °С;
  • кровотеча під час і після пологів;
  • метроендометрит;
  • тромбофлебіт;
  • прееклампсія під час вагітності та еклампсія в пологах;
  • нефропатія;
  • розриви промежини III ступеня;
  • загострення супутніх захворювань;
  • гостра серцево-судинна, печінкова, ниркова недостатність.

Шви на промежині після розривів або перінеотоміі не є протипоказанням до занять з ЛФК. У цих випадках протягом 5 днів виключаються вправи з розведенням ніг/

https://paramoloda.ua/