Ми співпрацюємо з НСЗУ

Набряки під час вагітності. Ознаки та профілактика

Набряки під час вагітності – поширена недуга в жінок, які виношують малюка. Чому вона з’являється, чим небезпечна і як позбутися набряків при вагітності?

Набряк – це надлишок рідини в органах і тканинах. Чому у вагітних набрякають руки, ноги та інші частини тіла? При виношуванні дитини об’єм рідини в тілі значно збільшується. Це зумовлене тим, що рідина міститься також у плаценті й навколоплідних водах. Водночас змінюється водно-сольовий баланс, що призводить до накопичення натрію та уповільнює виведення рідини. Ще одна причина затримки рідини – збільшена матка, яка погіршує кровообіг. Водночас майбутня мама через зміни гормонального фону страждає від посиленого відчуття спраги, тому п’є більше води, ніж раніше.

Коли з’являються набряки при вагітності

Зазвичай з 7 місяця. Якщо у жінки пізній токсикоз, то з 4-5 місяця. Тому мамі на другому і третьому триместрі потрібно особливо ретельно стежити за своїм станом. Найбільш виражені симптоми – у вагітних, які виношують великий плід або двійню.

Набряклість ніг під час вагітності

Найчастіше в майбутніх мам набрякають ноги. Найсильніший дискомфорт з’являється після прогулянки в останні місяці виношування малюка. Взуття може стати замалим і здавлювати стопи.

Окрім ніг, опухнути може й інша частина тіла, де зібралася зайва рідина. Тому вагітні жінки нерідко страждають не тільки від набряку стоп, але й від набряку обличчя та рук.

Ознаки набряків під час вагітності

Видимі й приховані ознаки:

  • Раптове збільшення ваги. Наприклад, ви різко набрали понад один кілограм протягом одного тижня
  • Округлість обличчя. Припухлість носа, губ і щік;
  • Сліди від шкарпеток. Ви зняли шкарпетки, а на ногах залишилися сліди від них
  • Взуття стало замалим. Ви не влазите у своє звичне взуття
  • Больові відчуття в пальцях ніг і рук. Пальці важко зігнути, на стопи боляче ступати
  • Слабкість і постійна втома – ще два симптоми набряків при вагітності
  • Підвищений тиск
  • Задишка й тахікардія
  • В аналізі сечі виявлено білок
  • Найчастіше припухлості помітні вже зранку після підйому з ліжка.

Проблема буває як видимою, так і прихованою. В останньому випадку діагностувати недугу може лікар за допомогою декількох простих обстежень.

Як вчасно виявити проблему

Необхідно постійно зважуватись і вимірювати окружність ніг. Якщо окружність гомілки за тиждень збільшилася хоча б на 1 см, це свідчить про наявність проблеми.

Також результативною перевіркою може стати добовий об’єм сечі. Норма виділення для одного дня – 75% від випитої рідини (враховувати потрібно як воду, так і супи або з’їдені фрукти).

Додаткове дослідження: аналіз крові.

Що раніше ви дізнаєтеся про проблему, то швидше зможете вжити профілактичних заходів і позбутися дискомфорту.

Чим небезпечні набряки при вагітності

Неправильно думати, що припухлості – це лише негарно й незручно. Набряки бувають небезпечними як для матері, так і для малюка. У дитини може розвинутися киснева недостатність, порушитися робота внутрішніх органів. Якщо випадок важкий, лікар має право прийняти рішення про переривання вагітності.

Не запускайте хворобу – виконуйте профілактику!

Способи профілактики

Що робити, якщо набрякають ноги під час вагітності або інші частини тіла? Як запобігти проблемі або мінімізувати наслідки:

Дотримуйтеся дієти. Відмовтеся від смажених, жирних, копчених, солоних страв

Налагодьте питний режим. Пийте лише за потреби. Не обмежуйте об’єм рідини, але водночас контролюйте, скільки ви випиваєте за добу

Більше рухайтеся. Займайтеся гімнастикою для майбутніх мам, гуляйте на свіжому повітрі, але недовго. Не стійте на одному місці протягом тривалого часу

Дайте ногам відпочити. Відмовтеся від підборів, вибирайте максимально зручне взуття. Коли сидите або лежите, кладіть стопи на валик або піднімайте ноги вгору. Запишіться на масаж

Якщо дієта, питний режим і фізичні вправи не дають результатів, зверніться з проблемою набряків при вагітності до лікаря.

https://www.nestlebaby.com.ua/