Висип на шкірі у малюків з’являється досить часто, і у батьків завжди виникає багато питань з цього приводу. Що це? Реакція на цитрусові або симптом скарлатини? А може пітниця? Або кір? Точний діагноз може поставити тільки лікар. Але вберегти себе і дитину від надмірної безпеки або, навпаки, від підвищеної тривоги можна, озброївшись хоча б мінімальними знаннями про мінливий характер висипу.
Немовля після народження потрапляє в незнайоме середовище і всі системи його організму повинні пристосуватися до умов, які змінилися. Адже тепер замість навколоплідних вод – сухе повітря і пелюшки з підгузками. Окрім цього, починає працювати на повну силу шлунково-кишковий тракт, дитя стикається з новими бактеріями й адаптується до температурного режиму. Реакції на це все можуть бути найрізноманітнішими. Та одна з найпоширеніших – це висип у новонародженого.
У разі появи висипки у дитини на тілі, звичайно ж, необхідно звернутися до свого лікаря-педіатра, а не займатися самолікуванням. Але батькам варто знати деякі нюанси, щоб, з одного боку, не панікувати заздалегідь, а з іншого – не прогледіти початок дійсно серйозної хвороби.
Що означає висип на шкірі у немовлят?
Будь-які висипання на шкірі у дитини свідчать про те, що в її організмі не все гаразд. Наприклад, часто висип на обличчі в новонароджених має алергічний характер або говорить про хворобу, яка почалася. Крім того, висип на сідничках може бути викликаний роздратуванням від підгузків або речовинами, які містяться в побутовій хімії. Ніколи не ігноруйте подібні прояви на шкірі й обов’язково звертайте на них увагу лікарів.
Види висипу у маленьких дітей
Акне новонароджених або гормональний висип
У новонародженого в перший місяць може з’явитися так званий гормональний висип. Він виглядає як дрібні прищики на щічках, шиї, на лобі та інколи на голові під волоссям місячного малюка. Ці висипання не мають білої або темної крапки – закупореної пори, а виглядають як пустули або навіть зовсім. крихітні червоні крапки. Інколи вони такі дрібні, що мама спочатку виявляє їх випадково, погладжуючи дитину рукою, а потім вже бачить. Такий висип називається акне новонароджених і не вимагає лікування. Його походження пов’язують з налагодженням гормонального балансу в грудничка
Крім того, висипання у немовлят можуть бути через реакцію шкіри на активне її заселення різними бактеріями (в основному, дріжджовими грибками), які вона отримує від матері та довкілля. В основному це корисні для імунної системи мікроорганізми, тому турбуватися не потрібно.
Висипання цього типу можуть триматися декілька місяців. Зазвичай вони ніяк не турбують дитину. В народі існує повір’я, що лікувати цей висип потрібно за допомогою протирань, ванн з чемерицею, ромашкою та іншими антисептиками. Ці засоби, звичайно, можуть згодитися у разі роздратування, попрілостей або пітнички, про які ми розповімо далі в цій статті, але при акне новонароджених буде досить звичайної гігієни з нейтральними засобами, які не подразнюють шкіру немовля. Оскільки зайва старанність може викликати сухість і навіть алергічну реакцію у крихітки.
У випадку, якщо ці прищики не проходять більше двох-трьох місяців, потрібно звернутися за консультацією до педіатра. Але в більшості випадків вони з’являються незабаром після народження і зникають протягом декількох тижнів.
Інколи вже після трьох місяців у дитини можуть з’явитися прищики схожі на підлітковий вугровий висип. Це теж пов’язано з роботою гормонів. Частіше ці прищики бувають у хлопчиків. Такі висипання потрібно лікувати під наглядом лікарів.
Токсична еритема новонароджених
Причини токсичної еритеми у новонароджених

Токсична еритема – це прикордонний стан новонародженого між здоровим станом і патологічним процесом, тобто в деяких випадках вона проходить самостійно, не завдаючи шкоди новонародженому, а в деяких може обтяжуватися і переходити в стадію захворювання.
Це алергічна реакція організму на подразники, з якими новонароджений не зустрічався, будучи в утробі матері, яка проявляється у вигляді висипання на шкірі у вигляді гарячих червоних плям.
Токсична еритема у новонароджених з’являється спонтанно або протягом перших 3-х діб, і характеризується наступними симптомами:
На шкірі або слизових оболонках з’являються гарячі на дотик і сверблячі плями. Вони виникають в типових місцях, де проявляється алергія: на обличчі, в області живота, стегон, сідниць і передпліч.
Важливо! Еритеми ніколи не з’являються на долонях і підошвах ніг.

При фізіологічній формі через кілька днів (до 4-х днів) ці прояви минають і не приносять новонародженому особливого дискомфорту. Якщо почався патологічний процес, тоді висипання поширюються, потім можуть з’являтися вузлики, унаслідок яких на шкірі виникають вогнища запалення.
Новонароджений стає неспокійним. Стан може супроводжуватися підвищеною температурою і збільшенням лімфовузлів. Такі симптоми найчастіше спостерігаються в момент рецидиву захворювання.
Діагностувати такий стан можуть наступні фахівці:
- дерматолог;
- алерголог;
- педіатр.
Фізіологічна форма не потребує лікування і проходить самостійно. Якщо виникнув патологічний стан, лікар-педіатр призначає необхідні процедури.
Для такого стану не існує якоїсь профілактики, вона можлива, тільки якщо у дитини виникають рецидиви і токсична еритема періодично повертається. В такому випадку необхідно:
- Стежити за шкірою дитини і проводити всі необхідні щоденні гігієнічні процедури.
- Зміцнювати імунітет (частіше бувати на свіжому повітрі, приймати повітряні ванни, проводити загартовування організму і забезпечити необхідне збалансоване харчування).
- Забезпечити спокійну і затишну обстановку в будинку, адже в родині, де люблять один одного, виростають по-справжньому здорові діти.
Міліі у новонароджених

Міліі – білі вугри. Вони з’являються на 3 тижні життя малюка, і схожі на білі вузлики на шкірі, безболісні, не турбують дитину.
Причина появи міліі – гормони мами, з-за яких сальні залози на шкірі дитини стають дуже активними, але так як сальні залізяки ще повністю не сформувалися – їх протоки можуть забиватися, і тоді шкірне сало накопичується всередині. Виходить те, що ми бачимо – міліі.
Міліі це безпечна і не вимагає лікування різновид дитячої висипки. Протягом 4-6 тижнів активність сальних залоз нормалізується, і вони проходять самостійно. Винятком є випадки, коли приєднується запалення.
Якщо у вашого малюка міліі, вам потрібно:
- Постаратися їх не чіпати і не давати випадково травмувати малюка .
- Доглядати за дитиною, як зазвичай, не треба використовувати спирт, зеленку та знезаражувальні засоби, якщо тільки в цьому виникне необхідність, –рекомендує лікар.
Не переживайте через дрібниці, міліі у новонародженого лікувати не потрібно, вони не шкодять і не залишать жодних слідів, коли самостійно пройдуть, а от якщо годуюча мама нервує – це погано відбивається на грудному вигодовуванні.
Ризик запалення міліі з’являється якщо батьки приділяють їм занадто багато уваги, починають мазати всім підряд, а то й намагаються видавити. Після сильного запалення з нагноєнням можуть залишитися не красиві рубчики на шкірі обличчя на всю життя, по-цьому такі дії неприпустимі. Не чіпайте міліі, пройде не так багато часу – і вони зникнуть самі.
Пілярний каратоз або гусяча шкіра у дитини

У лікарській практиці відзначено чимало випадків пілярного кератозу у дітей. Шкірні покриви у немовлят легко дратуються, часто порушуються обмінні процеси.
Гиперкератоз часто з’являється у новонароджених. До початку періоду статевого дозрівання змінюється гормональний фон, підвищується активність сальних залоз, розвиваються інфекції на шкірі. Пухирці стають помітнішими, сухість уражених ділянок посилюється.
Ознаки пілярного кератозу:
- частинки епідермісу слабо слущуются, викликаючи посилене продукування білка кератину;
- вхідні отвори волосяних цибулин закупорюються;
- епідерміс ущільнюється, з’являються горбки;
- тіло неприємне, шорстке на дотик;
- у малюків через сухість відзначено невелике роздратування, почервоніння уражених ділянок;
- нерідко з’являється свербіж.

Причини надлишкового виділення рогового речовини:
- недостатня кількість вітамінів С і А;
- спадковий фактор.
Зверніть увагу! Гиперкератоз у деяких дітей носить сезонний характер. Взимку стан шкірного покриву погіршується, влітку — прояви слабшають.
Лікування пілярного кератозу у дітей
Нічого не робіть без поради вашого лікаря. Відвідування лікаря-педіатра — перший і обов’язковий пункт лікування.
Після здачі аналізів фахівець встановить причину, підкаже методи терапії.
Важливо! У малюка виявлені фонові захворювання? Неодмінно пролікувати їх, інакше всі ваші зусилля по лікуванню гиперкератозу будуть марні.
Створіть умови, що перешкоджають огрубіння ніжної дитячої шкіри:
- купайте дитини в теплій, але не гарячій воді;
- після водних процедур використовуйте зволожуюче молочко;
- давайте дітям достатню кількість рідини. Уточніть у педіатра рекомендований об’єм для потрібного віку;
- стежте за вологістю повітря в приміщенні. Зайва сухість часто з’являється через брак вологи. Купівля зволожувача швидко усуне провокуючий фактор.
Пам’ятайте! Лікування гиперкератозу — тривалий процес. Під час терапії регулярно відвідуйте лікаря.
Профілактичні рекомендації
З спадковістю нічого вдіяти не можна. Забезпечити правильне харчування з достатньою кількістю вітамінів — можна.
Уникнути підвищеної сухості шкіри, попередити появу некрасивих горбків допоможуть рекомендації дерматологів.
Запам’ятайте прості правила:
- повноцінно харчуйтеся;
- в осінньо-весняний період приймайте вітамінні комплекси;
- регулярно очищайте, зволожуйте шкірні покриви;
- лікуєте хронічні захворювання;
- при відсутності протипоказань відвідуйте лазню.
Гусяча шкіра — неприємний дефект. Не впадайте у відчай, якщо явище не минає самостійно. Проконсультуйтеся у дерматолога, займіться здоров’ям шкіри і внутрішніх органів. Наполегливість, бажання повернути приємний вигляд позбавлять вас від проявів пілярного кератозу.