Ми співпрацюємо з НСЗУ

Як обробляти пупок новонародженої дитини

Колись кожен з нас був з’єднаний зі своєю мамою пуповиною. Після народження пуповина відсікається і залишається лише пуповину залишок, який відпадає з формуванням пупкової ранки.  Ми розповімо про те, як правильно обробляти пупок новонародженого.

Незважаючи на те, що в медицині давно визначені правила ведення пупкової ранки, навколо цієї теми залишилося ще безліч міфів і помилок. Тому варто відразу сказати: щоб у новонародженого не було проблем з пупком, необхідно дотримуватися одного простого і важливого принципу: тримайте пупок чистим і сухим. Не допускайте стану, при якому мокне пупок у новонародженого, особливо в перші два тижні його життя. І ще – завжди мийте руки до і після обробки пупка.

Поки мама з малюком в пологовому будинку, обробку пупка новонародженого проводить медсестра. Вона робить це за допомогою ватної палички: спочатку, намочивши один її кінець перекисом, вона акуратно протирає пупкову ранку, потім — сухою частиною видаляє залишки вологи. Малюк не відчуває болю в зоні пупкової ранки, тому не переживайте, коли будете обробляти пупок самостійно.

Як правильно обробляти пупок новонародженого і чим обробляти пупок новонародженого в домашніх умовах?

Поняття чистоти і стерильності розрізняються. Доведено, що заселення пуповинного залишку нормальною маминою мікрофолорою прискорює процес відділення та загоєння ранки. І навпаки — знищення мікрофлори з шкірних покривів шляхом обробки антисептиками подовжує цей процес і підвищує ймовірність інфікування.

Скільки заживає пупок у новонароджених і скільки обробляти пупок новонародженого?


Процес відділення пуповини абсолютно фізіологічний і відбувається шляхом формування сухої гангрени пуповинного залишку з наступним його відділенням: це відбувається між 5-м і 15-м днем життя новонародженого.

Як обробляти пупок новонародженого

Щоб пупок залишався сухим:

 • необхідно тримати його відкритим;
 • малюка необхідно тримати у вільному одязі;
 • край підгузка не повинен закривати пупок;
 • немає сенсу купати малюка в перші дні життя: досить його підмивати, а місця природних складочок протирати вологою губкою (але при бажанні ви можете викупати дитину в кип’яченій воді);
 • якщо пупок виявився забрудненим, його необхідно промити змоченою в чистій кип’яченій воді ваткою і потім просушити стерильною марлевою серветкою (якщо стерильної серветки або бинта під рукою немає — візьміть звичайну серветку і пропрасуйте її праскою з обох сторін);
 • при обробці пупка новонародженого не можна використовувати суху вату, так як її волокна можуть прилипнути до поверхні пупка.

Проводячи обробку пупка новонародженого, іноді можна спостерігати невелике виділення з пупка, схоже на гній, яке робить пупок липким і неприємно пахне. Однак це — нормальне явище, яке не повинно викликати побоювань (за умови, що віділень трохи).

Після відпадання пуповинного залишку з пупка можуть з’являтися також невеликі серозні або кров’янисті виділення. Не варто турбуватися, якщо трохи кровить пупок у новонародженого: ранка загоється самостійно через декілька днів, і перестане кровити.

Однак, якщо пупок у новонародженого кровить  вже понад 10 днів, слід звернутися до педіатра. Іноді пупкова ранка може важко гоїтися з-за надлишку рубцевої тканини (гранульома пупка), і ця патологія може бути причиною того, що кровить пупок у новонародженого. При омфаліті (запалення пупка) мокнення пупкової ранки триває близько двох тижнів, кільце навколо пупка червоніє, тривають гнійні виділення, а також кровоточить пупок у новонародженого. Подібні симптоми повинні стати приводом для звернення до педіатра.

Симптоми тривоги з боку пупкової ранки,
які можуть повідомляти про рідкісних, але серйозних ускладненнях (омфаліт, флегмона, сепсис).

Якщо ви спостерігаєте у дитини:

 • почервоніння;
 • набряклість;
 • місцеве підвищення температури шкіри навколо пупка;
 • значна кількість гнійного віділення;
 • лихоманку;
 • сонливість;
 • відмова від їжі

терміново зверніться до лікаря!

Як обробляти пупок новонародженого з прищіпкою

Обробка пупка новонародженого з прищіпкою — зовсім не складний процес. Для цього не треба знімати прищіпку, адже вона одягнена спеціально для того, щоб пупковий залишок швидше відпав. Обробляючи пуповину, можна трохи посувати прищіпку. Поки прищіпка не відпала, ви можете недовго купати малюка.

Як обробити пупок новонародженого після прищіпки

Як заживає пупок у новонародженого? Якщо ускладнень немає – прищіпка з засохлою пуповиною відпаде через 3-15 днів (у кожного — своя норма, і будь-який день в цьому проміжку є допустимим).

Тепер для загоєння пупка у новонародженого ранку необхідно обробляти два рази в день за допомогою ватної палички, змоченою в перекису водню. Після обробки перекисом видаліть залишки рідини сухою стороною палички.

Після обробки не поспішайте надягати підгузник: нехай шкіра малюка подихає, а ранка підсохне.

Після того як ранка зажила, немовля можна купати у звичайній воді, ретельно просушуючи ранку після миття легкими промокаючими рухами.

Не варто проводити обробку пупка новонародженого антисептиками без рекомендації лікаря. До того ж лікар або медсестра обов’язково провідають малюка після виписки з пологового будинку. Під час свого візиту вони оцінять і стан пупкової ранки.

Мама