Ми співпрацюємо з НСЗУ

Порушення менструального циклу. Коли слід звернутись до лікаря

Майже кожна жінка стикалася з порушеннями місячного циклу. Порушення могли проявлятися разово або постійно, в підлітковому або зрілому віці. Для багатьох подібний стан став настільки буденним, що до нього просто звикли. Однак порушення менструального циклу (ПМЦ) не є нормою.

Менструальний цикл уособлює собою біологічний годинник жіночого організму. Що станеться, якщо наручний годинник людини буде періодично або постійно показувати неправильний час? Життя піде під укіс. Те ж саме відбувається з організмом. Прояви ПМЦ свідчать про те, що в організмі не все гаразд, а проблеми можуть бути як фізичного, так і психологічного характеру.

Менструальний цикл – визначення, особливості та тривалість

Головне прокляття або найбільше чудо природи. Перш ніж почати розбиратися з порушеннями в роботі менструального циклу, необхідно зрозуміти, що таке цикл. Багато дівчат забули або навіть не знали, як влаштований їх власний організм.

Менструальний цикл – це часовий відрізок від однієї менструації до іншої. Ключове слово цикл, яке означає, що, розпочавшись одного разу, все повертається до вихідної точки відліку, тобто зберігається циклічність процесу.

Щомісячні процеси, які відбуваються в жіночому організмі мають пряме відношення до репродуктивної системи. Менструальний цикл неможливий без участі таких гормонів, як естроген і прогестерон. На початку циклу йде сильне вироблення естрогену, ростуть фолікули і яйцеклітина, розвивається шар ендометрія. Цей етап не проходить без участі таких гормонів як фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий (ФСГ і ЛГ).

Ближче до середини циклу запускається механізм овуляції, при якому в яєчнику формується жовте тіло – залоза, що виробляє гормон прогестерон. Саме прогестерон готує жіночий організм до можливого зачаття. Уже сформований під впливом прогестерону шар ендометрія готовий прийняти запліднену яйцеклітину.

Якщо в житті жінки присутній чоловік, то можлива несподівана або довгоочікувана зустріч яйцеклітини і сперматозоїда, і в такому випадку відбувається запліднення. Якщо яйцеклітина уникла зустрічі зі сперматозоїдом, то вона стає нікому не потрібною, і організм її відторгає разом із шаром ендометрія. Жінка змушена терпіти менструацію у вигляді кров’яних виділень, зміну настрою, нудоту і навіть підвищення температури.

Тривалість менструального циклу завжди індивідуальна, але при цьому важлива саме регулярність і циклічність. Умовно, за тривалістю, цикли розрізняють на короткий, стандартний і довгий. Нормальною тривалістю прийнято вважати від 21 до 35 днів. Якщо цикл змінюється швидше 21 дня, то він вважається коротким, якщо протікає довше 35 днів, то довгим. Найпоширеніше значення зафіксовано на цифрах 26-29 днів.

Поява менструального циклу пов’язана зі статевим дозріванням дівчини і повідомляє про старт репродуктивних функцій організму. Тобто молода дівчина з цього часу здатна народити дитину. Найчастіше, перша менструація приходить у віці 11-14 років, далі протягом року менструальний цикл «устаканюється» і формується регулярність. У віці 45-50 років менструальний цикл покидає організм, настає клімактеричний період (згасання репродуктивних функцій жінки).

Як визначити порушення менструального циклу

Здебільшого порушення менструального циклу означає затримку (довгий цикл) або занадто короткий цикл, при якому менструація настає раніше, ніж належить. Але порушення менструального циклу (ПМЦ), характеризуються не тільки збоєм тимчасового циклу. Кожен вид порушення носить свою назву, має яскраві ознаки та симптоми:

 • Олігоменорея – сильна затримка місячних, аж до одного разу на 3-4 місяці. В більш пізньому віці подібний стан часто пов’язують з розвитком клімаксу.
 • Опсоменорея – менструація триває не більше одного або двох днів.
 • Аменорея – місячні відсутні понад шість місяців поспіль.
 • Гіперполіменорея – виділення більш рясні, ніж зазвичай, при цьому сам цикл не змінений.
 • Пройоменорея – часовий цикл менше трьох тижнів, висока частота менструацій.
 • Меноррагія – менструації, які тривають більше десяти днів поспіль, з рясними виділеннями.
 • Метроррагія – виділення, які з’являються незалежно від місячних.
 • Дисменорея – будь-які патології під час менструації, серед яких можуть спостерігатися сильний біль, головний біль, нудота, блювання, різкі зміни в настрої та інші подібні проблеми.
 • Поліномерея – менструація триває більше семи днів, але цикл без порушень.
 • Альгоменорея – дуже болючі місячні, при яких жінка може повністю втратити працездатність.

Порушення менструального циклу загрожує тим, що страждає загальна статева й ендокринна система жіночого організму. Ігнорування проблеми може призвести до серйозних порушень в організмі, включаючи неможливість зачати дитину самостійно. При виникненні ПМЦ необхідно відвідування гінеколога.

Безпліддя і ПМЦ завжди були тісно пов’язані. Будь-яке гормональне порушення в жіночому організмі створює загрозу для правильного формування яйцеклітини і надалі для розвитку плода. Збільшуються шанси викидня, розвитку ендометріозу або міоми матки.

Причини порушення менструального циклу

Механізм жіночої репродуктивної системи дуже тонко реагує на будь-які зміни в організмі. Майже будь-який стан, захворювання або психологічна подія в житті, може відбитися на стабільності менструального циклу. Умовно, причини можна розділити на три групи:

 • Зовнішні чинники – сюди відносяться причини «від голови», акліматизація або вплив серйозних дієт;
 • Внутрішні чинники – патології роботи органів статевої системи і не тільки;
 • Медикаментозні чинники – побічний ефект через прийняття певних типів ліків.

Багато хто вважає, що основною причиною порушень місячного циклу є гормональні збої в організмі дівчини чи жінки. Таке дійсно трапляється часто, але у всього є свої причини і гормональний збій не виняток. На вироблення гормонів впливає безліч факторів, від захворювання органів, які власне виробляють гормони, до звичайної застуди і вживання великої кількості фаст-фуду. Незалежно від групи причин і гормонів, лікарі виділяють немало інших винуватців ПМЦ:

 • Гінекологічні захворювання – міома матки, рак матки, запалення придатків і матки, захворювання яєчників та інше;
 • Психологічні захворювання і стрес;
 • Генетичні захворювання;
 • Екстрагенітальні захворювання – проблеми з серцем, хвороби крові, внутрішніх органів і центральної нервової системи;
 • Різні інфекційні захворювання – вітрянка, краснуха, статеві інфекції та інше;
 • Фізичне пошкодження жіночих органів – аборт, операції на матці та інше;
 • Порушення зв’язку між гіпофізом і гіпоталамусом – частин мозку, відповідальних за вироблення необхідних жіночому організму гормонів;
 • Різка зміна маси тіла;
 • Авітаміноз або гіповітаміноз;
 • Шкідливі звички – куріння, алкоголізм, наркоманія.

Досить часто, від лікарів можна почути таке поняття, як аномальні маткові кровотечі (АМК). АМК – це сучасна медична назва порушень менструального циклу, які пов’язані з тривалістю циклу. Варто зазначити, що на подібну проблему припадає 20% всіх звернень до гінеколога.

Лікування порушень менструального циклу

З огляду на приховану небезпеку ПМЦ, навіть легких форм, лікування є логічною і єдиною правильною реакцією жінки на подібну проблему. Після діагностики і встановлення причин ПМЦ, призначається дієва терапія. Тільки лікар може призначити правильне лікування, самолікування може сильно погіршити проблему.

При інфекційних захворюваннях можуть призначатися антибіотики та протибактеріальні засоби. Фізіотерапія слугує підмогою в одужанні. Загальний занепад сил і слабкий імунітет зможуть покращити здорове харчування, активне фізичне навантаження і комплекси вітамінів. Серед вітамінів, особливою повагою користується вітамін Е, який добре себе проявляє при гормональних причинах ПМЦ.

При сильних кровотечах призначають кровоспинні препарати. Додатково можуть братися зішкріби на гістологічний аналіз. При необхідності призначається коригуюча гормональна терапія. В окремих випадках можуть бути дані направлення на переливання крові й виписані рецепти на препарати з високим вмістом заліза.

Лікування ПМЦ у підлітковому і зрілому віці майже не відрізняється. Під час клімаксу лікарі мусять бути особливо уважними, оскільки сильні кровотечі можуть свідчити про серйозні захворювання.

Майже завжди підхід до лікування ПМЦ у репродуктивному віці криється у визначенні причини патології та її усуненні. Жінці із зайвою вагою, ймовірно буде достатньо нормалізувати харчування і скинути зайві кілограми, а дівчині, яка морить себе голодом і дієтами, підвищити калорійність споживаних продуктів. Але факт залишається, при підозрі на ПМЦ завжди слід звертатися до лікаря, як мінімум за консультацією.

Звернутись до лікаря-гінеколога можна в жіночих консультаціях Міського клінічного перинтального центру, які знаходяться за адресами:

Жіноча консультація №1:  вул. Січових Стрільців, 46 , тел. (0342)75-03-31;

Жіноча консультація № 2: вул. Стуса, 2, тел. (0342) 78 68 91;

Жіноча консультація № 3: вул. Гетьмана Мазепи, 179, тел. (0342) 53-33-68.

womenfirst.ua