Ми співпрацюємо з НСЗУ

Поява малюка на світ не завжди піддається чіткому плануванню. Часом втручаються обставини, і єдиний вихід із ситуації – кесарів розтин.

Деякі жінки єдиним варіантом для себе бачать природні пологи, склавши для себе певний «правильний» план пологів. Дізнавшись про те, що оперативне втручання є необхідним, вони переживають почуття, схожі на докори сумління: «Як же, адже я зобов’язана народити сама!» У такому випадку завдання лікарів – переконати у необхідності операції. А буває і навпаки: жінка психологічно налаштована на кесарів розтин, хоча і немає потреби в операції.

Для лікаря провести кесарів розтин за 30-40 хвилин легше, ніж приймати природні пологи, які можуть тривати 12-14 годин. Однак ця операція – непроста. Для пацієнток кесарів розтин не завжди проходить без наслідків, адже це велика порожнинна операція, і вона пов’язана з більш високою, ніж при пологах, ймовірністю ускладнень. Тому операцію проводять лише за медичними показаннями!

Коли рекомендується планове проведення кесаревого розтину?

Показання для пологів шляхом операції кесарів розтин, чітко визначене в уніфікованих медичних протоколах. Таких показань багато: і планових, і ургентних. Є ситуації, коли пацієнтка повинна прийняти рішення сама після отримання повної інформації від лікаря про ризики і ускладнення.

Наприклад – рубець на матці після аналогічної операції у минулому. У таких випадках, у разі якщо немає медичних протипоказань до пологів через природні родові шляхи, жінка має право вибору: спробувати народити самостійно або зважитися на операцію. 80% пацієнток обирають кесарів розтин. Що ж стосується самостійних пологів з рубцем, то їх проведення регулює спеціальний медичний протокол. Лікар детально пояснює жінці, як проходитиме процес, які межі стимуляції й інші важливі моменти.

Ще одне показання до кесаревого розтину – тазове передлежання. Якщо пацієнтка з доношеною вагітністю відмовилася від зовнішнього повороту дитини (що є небезпечною маніпуляцією), то їй рекомендують кесарів розтин.

Чи варто робити кесарів розтин при екстрагенітальній патології?

Акушери-гінекологи приймають рішення спільно з суміжними спеціалістами.  Бувають випадки, коли приходять пацієнтки з висновком про необхідність кесаревого розтину, проте їх діагноз не є показанням для проведення операції. А майбутня мама вже налаштувалася і боїться самостійних пологів.

Які органи і системи найчастіше диктують проведення кесаревого розтину, і як переконатися у вірності діагнозу?

Це проблеми з зором, сімфізити (надмірне розм’якшення зчленувань таза), серцеві захворювання. Показання з боку серця точно регламентовані протоколами. Для інших випадків у нас є чіткі внутрішні правила. Перевірку зору здійснює наша клініка-партнер. Її фахівці дають розумні висновки, яким ми повністю довіряємо. За час нашої співпраці кількість показань до кесаревого розтину через проблеми з зором істотно знизилися. Аналогічна ситуація з сімфізитами (дисфункціями зчленування лона). Ортопед спеціалізованої установи, кандидат медичних наук, дає висновок про план ведення пологів.

Чи часто виникає необхідність приймати позапланово рішення про операцію під час пологів?

Такі ситуації можливі. Але перехід на кесарів розтин під час пологів не перевищує 14% всіх пологів. Рішення може бути прийняте через виникнення дистресу плода. Слід базуватись на свідченнях обстежувальної апаратури. Ще однією з передумов кесаревого розтину є  слабка родова діяльність або неправильному вставлянні головки плоду. Бувають і випадки  , що загрожують життю пацієнтки. Лікарі зобов’язані робити те, що повинні: рятувати жінку.

Як з’являються на світ двійні?

Якщо немає протипоказань, малюки можуть бути народжені природним шляхом. Все залежить від конкретної ситуації. У пацієнтки з екстракорпорального запліднення згідно з протоколом при відсутності показань є вибір: народжувати природнім шляхом чи робити кесарський розтин.

Пологи − це неповторний процес. Протоколи існують. Однак, загальні правила не замінюють кваліфікацію, майстерність і інтуїцію лікарів, а лише доповнюють їх. Пацієнткам слід налаштовуватися на краще, але пам’ятати про те, що пологи завжди в чомусь непередбачувані. Завдання лікарів − вчасно і правильно зреагувати. Також довіра жінки до професіоналізму фахівців відіграє важливу роль.

http://isida.ua