Ми співпрацюємо з НСЗУ

Гігієна малюка. Коли і як міняти підгузки

Починаючи з перших днів життя, батьки намагаються забезпечити дитину найкращим:  вибирають якісні речі, манеж, коляску, оточують крихту  з любов’ю і турботою. Одна з невід’ємних частин догляду за малюком – це вибір одноразових підгузків. Але відразу ж виникає питання, як часто потрібно міняти підгузок новонародженому, щоб не нашкодити дитині і забезпечити йому сухість і комфорт протягом усього дня.

Чому важливо вчасно міняти підгузок

Підгузок – необхідний засіб гігієни для крихітки. Від правильно підібраного підгузка залежить не тільки здоров’я малюка, але і його самопочуття. При цьому потрібно врахувати, що своєчасна зміна їх для дитини – це:

 • можливість дитині відчувати себе комфортно і затишно, адже носити підгузок доводиться весь день;
 • шкіра малюка завжди буде сухою і здоровою;
 • поліпшення настрою малюка, а відповідно, і батьків.

Як розпізнати, що «настав цей час»

Не існує єдиних рекомендацій, як зрозуміти, що настав час міняти підгузок, але, дотримуючись правил, визначати час «Х» стане простіше:

Брудний підгузок. Перевіряти вміст підгузка необхідно не рідше, ніж один раз на півгодини. Якщо виявлені випорожнення, малюка обов’язково доведеться протерти вологими серветками або промити під теплою проточною водою. Зіпсований примірник утилізувати і підготувати чистий.

Дівчаток протирати або підмивати, рухаючись від живота до сідниць, щоб калові маси не потрапляли на жіночі органи, інакше можуть розвиватися різноманітні інфекції.

Дитина проявляє занепокоєння, вередує. Можливо, засіб гігієни протікає, створюючи дискомфорт дитині.

Відбуваються витікання з підгузка через ряд причин:

 • підгузок не підходить крихітці за розміром, вагою чи об’ємом. Дана інформація зазначена на пачці;
 • обрано засіб гігієни без урахування статі малюка;
 • одноразові трусики неправильно одягнені або деформувалися в процесі руху малюка.

Скільки разів на день треба надягати новий підгузок

Періодичність зміни одноразових трусиків залежить від:

 • Віку крихти.
 • Частоти сечовипускань, обсягу та періодичності.
 • Стану шкірних покривів.
 • Дієти, самопочуття, хвороби.
 • Вологості повітря і температури в приміщенні, на вулиці.

При температурі 18-20 градусів і вологості повітря від 40-70 % дитина відчуває себе в підгузку більш комфортно, ніж в спекотному і задушливому приміщенні.

Для зручності мам і малюків більшість виробників обладнали одноразові засоби гігієни індикаторами, що міняють колір залежно від ступеня забрудненості підгузка.

Правила заміни підгузка

Окреслимо найважливіші моменти, пов’язані з заміною і придбанням підгузка:

Важливо правильно вибирати підгузки – згідно розміром, вагою, віком та зростання немовляти. Для новонароджених наглядати моделі з вирізом для пупка, щоб не травмувати шкіру навколо пупкової ранки.

Щоб виявити, які саме засоби гігієни підходять дитині, можна придбати по 1-2 штуки різних підгузків або трусиків і протестувати кожен.

Кожні 30-40 хвилин під час неспання перевіряйте вміст трусиків.

Під час сну дайте дитині відпочити, і зайвий раз не турбуйте малюка. Тому обов’язково проконтролюйте наповненість перед засипанням дитини.

Міняти одноразові трусики перед гулянням. Під час прогулянки малюк буде комфортно спати.

Обов’язково міняйте підгузок, якщо малюк покакав. При цьому немовлятко слід  підмити або обтерти вологими серветками. Якщо виникають подразнення, користуватися присипкою або дитячим кремом.

Змінюючи одноразові трусики, залишайте новонародженого на 20 хвилин без пелюшок і повзунків. Таким чином дитина прийме повітряні ванни, що є однією з складових процедури загартовування.

Замінити підгузок краще перед нічним сном. Якщо малюк прокидається вночі на годування, проконтролювати наповненість трусиків. Вранці потрібно змінити підгузок.

Одноразовий підгузок краще міняти після годування. Адже під час годування малюк може забруднити ще не один підгузок. А після їжі новонароджені часто солодко засинають.

Як змінити підгузок

Правильно поміняти підгузок – проста задача для новоспечених батьків, якщо врахувати деякі рекомендації.

 • Підготуйте місце для зміни одноразових засобів гігієни. Обов’язково застелити місце пелюшкою, яку легко зняти і випрати. Поряд з підготовленим місцем поставити: присипку, крем під підгузок, вологі серветки.
 • Вимийте руки з дезинфікуючим засобом для рук, господарським милом.
 • Малюка укладіть на підготовлене місце спинкою вниз.
 • Акуратно розкрийте липучки підгузка з двох сторін. Однією рукою обхопіть ніжки крихітки і підніміть  вгору. Брудний підгузок приберіть зі столика другою рукою.
 • За допомогою вологих серветок протерти забруднені частини тіла малюка або підмийте дитину теплою проточною водою.
 • Витріть шкірні покриви малюка насухо м’яким рушником.
 • Знову укласти немовляти на місце для зміни засобів гігієни. Однією рукою обхопити ніжки малюка і підняти вгору. Іншою рукою підсунути памперс під попу крихти. Покласти дитину на підгузок, просунувши його з лицьової сторони між ніг.

Притримуючи підгузок однією рукою спереду, другою  розстебніть липучку і приклейте на лицьову сторону. Повторити процес з іншого боку підгузка.

Перевірте, чи надійно пристебнуті липучки, чи  не заважають малюкові. Правильно надітий підгузок не повинен бути вільним або, навпаки, натискати на животик дитини.

Як часто потрібно міняти

Для малюків зміна підгузків має відбуватися через кожні 2-2,5 години. В залежності від наповнюваності, частоти стільця і самопочуття малюка міняти підгузок можна частіше або рідше. Але при цьому не залишати дитину в тому ж підгузку на більш, ніж 6 годин неспання.

Існує думка, що одноразові трусики можуть порушити функцію вироблення сперматозоїдів. Однак це зовсім не так. Сперматогенез з’являється у хлопців у віці 10 років. Тому підгузники не можуть зробити негативний вплив на статеву функцію.

Перші дні новонародженого

У пологовому будинку у крихти може відбуватися кількість сечовипускань до 25 разів на добу і стільця кілька разів в день. Тому перевіряти вміст підгузків  потрібно не рідше, ніж через кожні 20-30 хвилин, і міняти раз в 3-4 години.

Міняти підгузки протягом дня необхідно в залежності від частоти стільця і наповнюваності. Але при цьому слід знати, коли необхідно змінити підгузок обов’язково:

 • після ранкового пробудження;
 • перед прогулянкою або походом в поліклініку, в гості;
 • після годування і купання;
 • перед нічним сном і після обіднього сну.

Вночі малюки перших днів життя міцно сплять, прокидаючись лише на годування. Тому не варто зайвий раз будити крихту, щоб перевірити підгузок. Досить спостерігати за поведінкою дитини.

У період прогулянок

Міняти підгузок новонародженому чи дітям першого року життя під час прогулянок не обов’язково, якщо:

 • перед виходом на вулицю надітий чистий підгузник;
 • одноразові трусики не протікають і не забруднені;
 • дитина веселий, активний і не вередує.

При цьому кожні 30-40 хвилин неспання необхідно обов’язково перевірити засіб гігієни на чистоту.

Частота зміни підгузків  може залежати і від сезону. Адже влітку діти багато п’ють, а відповідно, підгузки наповнюється швидше, на відміну від зимового часу року.

В залежності від статі дитини

Стать дитини не впливає на частоту зміни підгузків, однак є головним чинником при виборі одноразових трусиків. Адже анатомічно дівчатка і хлопці відрізняються процесом сечовипускання. Малюки, яких одягнули засоби гігієни не враховуючи їх стать, будуть відчувати себе дискомфортно, а самі трусики будуть частіше протікати і наповнюватися.

Для хлопчиків обов’язково вибирати моделі з поглинаючим шаром ближче до живота. Для дівчаток необхідно вибирати підгузки  зі спеціальним поглинаючим шаром ближче до середини.

Як вік впливає на частоту зміни підгузка

Вік крихітки є істотним чинником, що впливає на частоту зміни підгузків:

 • малюкам до двомісячного віку міняти одноразові трусики кожні 3-4 години. Перевіряти вміст засоби гігієни не рідше 1 разу на півгодини. Брудний примірник поміняти на чистий;
 • дітям від 2 до 6 місяців – періодичність зміни засобів гігієни – раз в 4-6 годин, залежно від наповнюваності і випорожнень;
 • після 6 місяців – міняти підгузки  за необхідності, не рідше ніж кожні 6 годин.

Що робити, якщо з’явилися подразнення, сухість і висип

Якщо у малюка з’явилися перші симптоми алергії на засоби гігієни, необхідно:

 • Змінити марку підгузників, правильно підібрати розмір.
 • Шкірні покриви малюка акуратно промити теплою водою і підсушити м’яким рушником.
 • Нанести на уражені ділянки засоби на основі декспантенолу. Використовувати присипку, захисний крем під памперс або підсушує лосьйон, нанесений тонким шаром на шкіру.
 • Частіше міняти підгузники і залишати немовля голяка, особливо в літній період.
 • Купати дитину, протирати уражені ділянки трав’яними відварами ромашки, череди.

Якщо за 3-4 дні симптоми не підуть, а стан дитини погіршиться – звернутися до лікаря.

Спосіб зменшити кількість памперсів: домашні хитрощі

Існує декілька хитрощів, які використовують мами, щоб зменшити кількість підгузників:

 • частіше залишати малюка голеньким, дозволяючи йому приймати повітряні ванни;
 • одягати засоби гігієни лише за необхідності – на вулицю, прогулянку;
 • після кожного годування потримати крихту над горщиком або ванною. А після сечовипускання одягнути підгузок;
 • придбати багаторазові трусики з вкладишами, які можна прати або самостійно виготовити подібні;
 • вибирати бюджетні примірники, брати участь в акціях від дитячих магазинів, соціальних мереж.

Чи можна обійтися без підгузків?

Виростити дитину без підгузків, звичайно, можна, але це буде складно. При цьому витрат менше не стане, адже збільшиться кількість витрачених прального порошку, сорочечок, повзунків, пелюшок.

http://mydovidka.com