Ми співпрацюємо з НСЗУ

Раціон харчування годуючих мам

Після пологів і мама, і дитина пристосовуються до нових для обох умов існування. Малюк більше не може отримувати поживні речовини безпосередньо з материнського організму через плаценту, як він робив це протягом вагітності. Тепер його основною їжею стає грудне молоко. Тому одним із першочергових завдань матері у цей час стає турбота про забезпечення новонародженого повноцінним харчуванням. Адже від характеристики їжі залежить фізичний та розумовий стан дитини.

Грудне вигодовування – це ідеальне харчування для того, аби забезпечити оптимальний нервово-психічний та фізичний розвиток дитини як мінімум до року. Організм жінки після пологів запускає складний процес фізіологічних та гормональних реакцій, внаслідок чого у ньому виробляється грудне молоко. У ньому міститься цілий спектр речовин, які оптимально відповідають потребам організму немовляти, що росте. Жіноче молоко на 87 – 88% складається з води, на 1,5% з білків, на 3,5 – 4,5% з жирів, на 6,5 – 7% з вуглеводів, на 0,18 – 0,2% з солей, а також містить вітаміни, різноманітні ферменти та антитіла.

Багато компонентів переходить у грудне молоко з продуктів харчування, які споживає жінка, що годує груддю, або синтезуються на їхній основі. Тож, важливо не забувати, що харчування мами під час годування груддю має включати в себе речовини, щоб задовольнити не лише потреби малюка, а й її власні.

Харчування мами після пологів має бути повноцінним, аби відновився її організм, причому важливо обирати ті продукти, в яких є також необхідні поживні речовини для підтримки лактації. Втім, при цьому важливо, аби їжа не містила алергенів, у випадку потрапляння яких в організм дитини може виникнути несприятлива симптоматика.

Харчова алергічна реакція на сьогоднішній день – часта проблема дітей перших трьох років життя. Останні роки її частота значно зросла у багатьох країнах світу. Тому харчування для мами, що годує груддю, не має містити речовин, які можуть спровокувати реакцію гіперчутливості у малюка.

Харчування після пологів ¾ на що звернути увагу?

Оскільки на утворення грудного молока додатково витрачаються поживні речовини та енергія, калорійність добового раціону мами, яка годує груддю, зростає на 500 ккал/день у перші 6 місяців, і на 450 ккал/день із 7 до 12 місяця після пологів. Тому обсяг їжі у раціоні жінки після пологів підбирається таким чином, аби задовольняти цю потребу.

Жінці, яка годує груддю, у харчуванні після пологів варто пити більше рідини, аніж зазвичай, оскільки її запаси в організмі витрачаються, зокрема, на виробництво грудного молока. Наявність достатньої кількості пиття у раціоні мами, що годує груддю, – це одна з умов на достатнього вироблення жіночого молока (зазвичай це 750-800 мл грудного молока на день). Намагайтеся за можливості тримати під рукою воду чи інший улюблений вид рідини (воду, напій). Проте не забувайте, що калорії спожиті з напоями, також треба враховувати.

Органи травлення після того, як жінка народила дитину, функціонують нормально, і якщо пологи пройшли без ускладнень, породіллі можна починати пити та їсти вже через 2-4 години після пологів. Суттєвої зміни в асортименті продуктів порівняно з попереднім періодом у житті жінки після пологів немає.

Інколи у жінок у перші дні після пологів можуть розвиватися закрепи. Для їхньої профілактики показано споживання продуктів, багатих на клітковину, наприклад, фруктів та овочів, які допомагають налагодити моторну функцію кишечника. Це можуть бути будь-які свіжі, тушковані або запечені овочі та фрукти, які можна їсти під час ГВ, свіжі ягоди та сухофрукти, а також каші чи пшеничні висівки.

Що можна їсти мамі, яка годує груддю?

За відсутності патології з боку дитини, їжа жінки, що годує груддю, обов’язково має включати в себе продукти, які у достатній кількості містять необхідні вітаміни та мінерали. Це крупи, м’ясо, рослинні олії, овочі та фрукти.

З м’ясних продуктів можна обрати курку, індичку, кролика, нежирну свинину, яловичину. При цьому не можна їсти сардельки, сосиски та інші ковбасні вироби, оскільки у них міститься багато домішок, здатних спровокувати у малюка алергію та метеоризм. У меню варто включити нежирні сорти риби (короп, хек, тріска).

У достатньому обсязі має бути сир і м’який сир, оскільки вони є джерелом кальцію, який потрібен організму  малюка, що росте. Втім, при цьому важливо пам’ятати, що коров’ячого молока не має бути у дієті в надлишковій кількості, бо його надмірне вживання може стати причиною алергій у малюка. Краще замінити його на кисломолочні продукти (ряжанка, кефір, йогурт). Трьох порцій молочних продуктів (понад 500 мл/день) має бути достатньо для забезпечення організму денною нормою кальцію.

Що можна їсти мамі, що годує груддю, після пологів, якщо вона або інші родичі мають схильність до алергічної реакції? Або ж якщо одразу ж після появи на світ самої крихітки, спостерігалися симптоми харчової алергії (кольки, висипи на шкірі, метеоризм, відмова від їжі). У цих випадках жінці рекомендується вести щоденник харчування, у який записуються усі ті продукти, які вона з’їла, а також як організм малюка відреагував на кожне годування.

Як правильно вводити в раціон нові продукти?

Навіть за відсутності випадків харчової алергії у родині, ведення харчового щоденника – корисна звичка. Меню мами, яка годує груддю, має бути різноманітним, тобто має охоплювати різні групи харчових продуктів. При цьому, оскільки частина поживних речовин з їжі матері виділяється разом з грудним молоком, необхідно враховувати той факт, що те, що їсте ви, їсть і ваш малюк.

Таким чином, будь-які нові продукти треба вводити у раціон окремо. З інтервалами, достатніми для того, аби оцінити самопочуття як мами, так і дитини на цей продукт. Корисно записувати у харчовий щоденник інформацію про продукт, час його прийому, кількість з’їденого, аби у випадку необхідності розповісти про це своєму лікарю для коригування дієти під час ГВ.

Перелік небажаних продуктів

Тож, ви знаєте, що можна їсти мамі, що годує груддю. Яких же продуктів краще уникати?

Це ефірні олії, гострі, копчені, мариновані продукти, спеції.

Не можна зловживати солодощами, оскільки вони можуть не лише спровокувати проблеми у дитини (бродіння у кишечнику), а й викликати підвищення цукру у крові жінки.

Продукти для підвищення лактації

Покращити лактацію дозволять такі продукти:

  • круп’яні каші: вівсяна, рисова, гречана;
  • супи;
  • м’ясні страви;
  • кисломолочна продукція;
  • трав’яні чаї;
  • салат-латук та інша зелень (кріп, кмин).

Харчування мами, що годує груддю, не має мітити багато коров’ячого молока (не більше 2-3 склянок на добу). При цьому важливо їсти достатню кількість кисломолочних продуктів, які є не лише джерелом кальцію, а й білку, необхідного для дитини. Вони позитивно впливають як на груди і об’єм молока, так і на стан зубів, нігтів та шкіри.

Харчування мами під час годування груддю включає напої, що сприяють підвищенню лактації. Рідина в її добовому раціоні має складати не менше двох літрів, включно з першими стравами. Значну частину (десь 1 літр) має складати негазована вода (газовані напої категорично протипоказано!). Крім того, можна приготувати:

Гарячий чай з молоком (неміцний чорний чи зелений). Цукор у нього варто додавати у невеликій кількості. Такий чай рекомендується випивати за 30 хвилин до годування.

Відвар шипшини: на склянку окропу взяти 5-6 ягід, залити окропом і на ніч залишити у термосі. Випити зранку.

Узвар з сухофруктів не лише підвищить лактацію, а й наповнить організм необхідними вітамінами.

Трав’яні чаї можна купити в аптеці чи приготувати самостійно. Посилять вироблення молока: аніс, кмин, меліса, кріп, обліпиха, кропива, глід.

Аби лактація була гарною, необхідно не лише правильне харчування для мами, що годує груддю, а й спокійне домашнє оточення, прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний сон (не менше 8 годин на добу) та відпочинок. Корисними є заняття спортом та легка фізична праця.

Раціон харчування

Дослідження свідчать, що хімічний склад молока безпосередньо залежить від того, наскільки правильним є раціон харчування мами, що годує груддю. Якщо воно не буде повноцінним, у грудному молоці знизиться вміст білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Через це дитина може відставати у фізичному та нервово-психічному розвитку. Аби уникнути таких проблем, треба правильно скоригувати харчування мами за гв.

Що можна їсти мамі, що годує груддю, перелік рекомендованих продуктів

Аби бути повноцінним, меню мами, що годує груддю, на кожен день має охоплювати свіжі фрукти, овочі та цільні злаки, певну кількість нежирних молочних та кисломолочних продуктів, інші джерела білку, включно з м’ясом, рибою, яйцями та бобовими.

Їсти варто часто та невеликими порціями – 5-6 разів на день. Режим харчування варто узгодити з часом годування дитини. Їжу приймати варто перед кожним годуванням, приблизно за 20 – 30 хвилин, це сприяє підвищенню лактації, а також дозволяє жінці поїсти у спокійному оточенні (малюк часто спить). Харчування за ГВ обов’язково має бути різноманітним, оскільки якщо повністю виключити той чи інший продукт з раціону, можна спровокувати гіповітаміноз, що негативно позначиться як на здоров’ї жінки, так і на розвитку малюка. Іноді дитина може навіть відмовлятися від грудей, оскільки в такому випадку її організм отримує стрес.

Правильне харчування мами, що годує груддю: меню під час лактації помісячно

Хоча раціон мами за ГВ має бути калорійним та різноманітним, та у всьому обов’язково має бути міра. Зловживання деякою їжею може стати причиною проблем зі здоров’ям у малюка (здуття живота, кольки, неспокій, алергічна реакція). Це справедливо як для меню на перші дні після пологів, так і протягом всього періоду лактації.

Харчування за ГВ помісячно для мами, яка годує груддю, відрізняється мало. Меню харчування мами, що годує груддю, у перші місяці обов’язково має містити достатньо клітковини, яка важлива для нормального функціонування травних органів та позбавлення від закрепів. Її джерелом є різні овочі та фрукти, які можна використовувати у раціоні за ГВ. Також вони наповнюють організм корисними як для мами, так і для крихітки вітамінами, мінералами, які не замінять синтетичні лікарські засоби. Рекомендовано різні каші, оскільки в них є багато корисних харчових волокон.

На вироблення 1 г білків грудного молока жінці потрібно 2 г білків з їжі. Тому у щоденній дієті під час ГВ жінки з перших днів після пологів обов’язково має міститися підвищена приблизно на 30-40 г кількість білку. Меню має обов’язково містити відварне м’ясо нежирних сортів (свинина, птиця, телятина), багаті на білок продукти (риба, кисломолочка, яйця).

Алкоголь не рекомендовано для прийому протягом всього періоду грудного вигодовування. Крім того, не рекомендується палити, оскільки ряд досліджень свідчить про те, що діти батьків, які палять, частіше піддаються захворюванням легень та верхніх дихальних шляхів.

До того ж такий продукт, як кофеїн, що міститься у каві та деяких газованих напоях, рекомендується за можливості обмежити у дієті матері за ГВ, бо він здатен викликати порушення сну і надлишкове збудження у малюка.

Правильно складене меню для жінки, що годує груддю, дозволить підтримувати її організм у необхідній формі, а також уникнути проблем зі здоров’ям у малюка. Обрати корисні продукти та проконсультуватись з приводу того, які з них можна та треба їсти, а яких краще уникати під час лактації, завжди допоможе ваш педіатр. Саме збалансоване харчування мами, що годує груддю, є можливістю забезпечити правильний розвиток та здоров’я малюка.

 http://www.babygastro.org.ua/