Ми співпрацюємо з НСЗУ

Пози при годуванні грудьми

Не існує правильних чи неправильних поз для годування дитини. Просто деякі пози для годування грудьми можуть бути незручними для вас.

Ми розповімо вам про найрозповсюдженіші позиції, за допомогою яких ви навчитеся прикладати малюка до грудей для ефективного смоктання та, як результат, отримувати насолоду протягом всього періоду годування грудьми.

Поза «Колиска»

Найчастіше саме цю позицію під час грудного вигодовування використовують мами у перші тижні життя малюка. Та все ж позиція «перехресна колиска» надасть вам більше можливостей контролювати захоплення грудей дитиною.

У цій позиції дитина лежить на тій руці, з якої мама вирішила почати годування (з правої груді – малюк розташований на правій руці, з лівої груді – на лівій руці). Дитина розташовується паралельно вашому тілу, а її живіт – вашому животу. Її голова лежить на вашій руці. Аби краще та зручніше фіксувати та утримувати дитину, можна підкласти під свою руку звичайну подушку. Умовно, між вухом, плечем та стегном дитини, можна провести пряму лінію, яка йтиме паралельно вашому тілу. Нижня частина тулуба більш старших діток може розташуватися трохи нижче.

Зручна поза для годування «колиска» ідеальна для прикладання малюка поза домом, а також підходить для діток, старших за 3 місяці.

Поза «Перехресна колиска»

Позиція «перехресна колиска» дуже схожа на класичну «колиску», та буде найзручнішою для новонароджених діток, а також для тих, хто мляво смокче чи лише навчається навичці правильного захоплення грудей.

Якщо ви прикладаєте малюка до правої груді, розташовуйте його на лівій руці, притримуючи своєю рукою за потилицю (великий палець вашої руки дивиться до одного вуха дитини, вказівний – до іншого вуха). Шия малюка фіксується вашою долонею, що забезпечує їй повну безпеку. Правою рукою зафіксуйте груди, аби сосок дивився догори, а лівою рукою, якою ви притримуєте малюка, підштовхніть його до грудей, аби «вкотити» груди до ротика дитини.

Поза «розслабленого годування»

Дана позиція є найсприятливішою для запуску інстинктів смоктання.

Ви лежите на подушках під кутом приблизно 45 градусів. Бажано забезпечити малюку контакт «шкіра до шкіри». Дитину розташуйте у себе на животику. Допоможіть їй знайти сосок. Контролювати правильне захоплення грудей дитиною у цій позиції дуже складно, та мами зазвичай досить швидко визначають зручні для себе варіації для того, аби реалізувати такий принцип смоктання.

Дана позиція буде найбільш актуальною для новонароджених та дітей, у яких спостерігається слабкий смоктальний рефлекс, а також для мам з гіперлактацією та тих, хто бажає годувати та відпочивати одночасно.

Поза «Лежачи на боці»

Годування грудьми лежачи є досить складною позицією, особливо на етапі навчання навичці прикладання. Втім, одночасно, є найзручнішою під час сну та відпочинку. Опанувавши навичку прикладання у позиції лежачи, ви з часом зможете годувати, практично не просинаючись. Як правильно годувати дитину лежачи?

Лягайте на бік самі та розташуйте малюка паралельно вашому тілу. Рука, на якій ви лежите, обіймає дитину за спинку, інша ж формує груди для подання. Особливу увагу приділіть розташуванню, малюк лежить біля мами, живіт до живота. Контакт між вами максимально щільний, а сосок сформованої груді дивиться малюку у носик.  Коли ж дитина широко відкриє ротик, присуньте її ближче до себе тією рукою, яка обіймає малюка.  Після цього використовуйте валик для фіксації спинки дитини на боці протягом всього годування.

Поза «Захоплення м’яча» (Годування грудьми з-під руки)

Чудова поза для новонароджених, особливо для мам, у яких було кесарів розтин, оскільки так знімається натискання на область розрізу.  До того ж це ідеальна позиція для мам, які годують двійню.

Використовуйте подушку для годування чи звичайні подушки так, аби дитина змогла розташуватися на рівні ваших грудей. Існують дві варіації розташування дитини у даній позиції. За першої малюк лежить на спинці під час годування, а за другої розташовується на боці, паралельно вашому тілу. Ноги немовляти розташовано під вашої рукою, яка підтримує його потилицю. Іншою рукою сформуйте груди для подачі малюку. Піднесіть дитину ближче до грудей та вкотіть груди їй до ротика.

Годування грудьми, сидячи вертикально, чи «поза коали»

Чудова позиція для малюків, що сидять. Дитина розташовується сидячи на колінці мами, обличчя до неї. Однією рукою ви підтримуєте дитину за спинку, іншою формуєте груди для їхньої подачі дитині.

Поза «З нависанням»

Позиція з нависанням буде актуальною лише у крайніх випадках, оскільки вона абсолютно не ергономічна для мами. Частіше за все її використовують тоді, коли необхідно відмовитися від пляшки. Зрідка позиція «з нависанням» допомагає впоратися з лактостазом.

Вкладіть малюка на бік, а самі, спираючись на руки, нависніть над ним.

Поза «з підтримкою грудей рукою» чи «рука танцюриста»

Дана позиція буде актуальною для діток зі зниженим тонусом м’язів, що викликає складності для утримання груді у роті. Зручніше за все прикладати в позиції перехресної колиски, під час якої ви однією рукою утримуєте потилицю дитини, а іншою – груди так, аби ваш великий палець був зверху. Інші пальці підтримують груди знизу. Висуньте великий та вказівний палець уперед таким чином, аби перед грудьми вони склалися в уявну літеру U. Цими ж пальцями ви будете притримувати малюка за щічки протягом всього часу смоктання грудей. А іншими трьома пальцями ви продовжите підтримувати груди знизу.

Годування дитини у слінгу чи «у висячому положенні»

Дана позиція прийде на допомогу працюючій та соціально активній мамі, а також буде корисною мамам, у яких не одна дитина, та яким важливо бути мобільними. Чудово підійде для діток, які добре тримають шию, а також мамам, які впевнено прикладають дитину до грудей.

Годування відбувається практично у висячому положенні, за підтримки малюка в слінгу. Розташуйте малюка навпроти грудей, допомагаючи йому знайти сосок. Прикладіть до грудей дитину, підтримуючи за спинку та формуючи груди для подачі. Щічка малюка у такій позиції торкатиметься грудей, забезпечуючи вільне дихання.

Особливості годування грудьми після кесаревого розтину

Після кесаревого розтину важливо обрати таку позицію для годування, яка знизить натискання на область розрізу. Найбільш слушними позами для годування після кесаревого розтину є «годування з-під руки» та «годування, лежачи на боці».

Під час годування в позиції «лежачи на боці» малюк лежить на боці поряд із вами. Ніжки, як і корпус, максимально близько присуньте до свого тіла, голова дитини при цьому лежить на ліжку чи на вашій руці. Підкладіть подушку собі під спину, аби створити опору.

Сядьте на стілець чи ліжко, спершу підготувавши подушки на висоті свого тіла, та починайте годування у позиції «з-під руки». Розташуйте малюка на боці (з того боку, з якого ви хочете годувати) під своєю рукою, яка підтримує потилицю дитини. При цьому великий палець дивиться на одне вухо дитини, а вказівний – на інше вухо. Сосок сформованої груді дивиться на носик дитини.

Пози для годування двійні

Годування двійні може перший час викликати нерозуміння чи навіть страх. Варіантів усього два: годувати тандемом, тобто одночасно, або ж по черзі. Останній варіант – не дуже гарний вибір, оскільки вимагає великої кількості часу. Тому давайте навчатися тандемному годуванню. Звісно ж, кількість позицій для вигодовування діток тандемом обмежено. Основних позицій такого годування дві: «з-під руки» та позиція подвійної колиски. Спробуйте їх та оберіть для себе ту, яка є найбільш зручною для вас із дітьми.

Позиція «з-під руки» нічим не відрізняється від годування однієї дитини. Покладіть діток біля різних грудей на бік, їхні ніжки при цьому мають знаходитися під вашими руками. ваші руки знаходяться під головами малюків та притримують їхні потилиці. Лікоть розташовано на подушці, де лежать малюки. Така опора допомагає відчути себе комфортно під час годування. Мабуть, основним недоліком даної позиції є те, що діти не отримують такого сильного тактильного контакту з вами, як за інших позицій.

У позиції «подвійна колиска» малюки розташовані у звичайній класичній позиції «колиска». Спочатку прикладіть одну крихітку до однієї груді, а потім іншу до іншою груді. При цьому другий малюк вже матиме контакт не з вами, а з братиком чи сестричкою. Ніжки малюків будуть розташовуватися назустріч один одному, ніби схрещуючись.

Спробуйте використати 2 позиції. Одного малюка прикладіть до грудей у позиції «з-під руки», а другого – у класичній «колисці». Або ж оберіть позицію біологічного «розслабленого годування», коли крихітки розташовані на вашому животі, кожна з них у однієї груді, а голівки малюків направлені до ваших ліктів.

Пози за лактостазу

Пози для годування за лактостазу визначаються локацією наявного ущільнення. Найкращою позицією для гарного спорожнення молочної долі із закупоркою буде та, у якій підборіддя дитини направлено в бік ущільнення. Одночасно велике значення має правильне захоплення, що дозволяє забезпечити ефективне спорожнення грудей, а отже, впоратися з проблемою швидше.

Трапляються ситуації, коли навіть найвдаліші позиції для годування не дозволяють вирішити завдання у важкій ситуації. На що звернути увагу, та яким позиціям віддати перевагу?

Поза для матусь з пишним бюстом

Багатьом мамам з пишними грудьми легше годувати малюків у позиції, «лежачи на боці» або ж у позиції «з-під руки». Остання надає можливість більше контролювати захоплення грудей. Проте, у якій би позиції ви не прикладали малюка, притримуйте груди, зменшуючи цим натискання на підборіддя дитини.

Годування із тріщинами на сосках

У даній ситуації зміна позиції надасть можливість на деякий час зменшити біль, щоправда, від подальшого травмування не врятує. Єдиним правильним рішенням буде звернутися по допомогу у налагодженні методики прикладання малюка до грудей.

Годування малюків із рефлюксом

Найвдалішою позицією для малюків із рефлюксом буде «розслаблена» позиція для найменших чи позиція «коали» для більш старших діток. У цих позиціях сила гравітації допоможе травленню. Пам’ятайте, що після годування важливо залишити крихітку у вертикальному положенні на 15-20 хвилин. При цьому, інші позиції посилюватимуть натискання на сфінктер, збільшуючи рефлюкс.

Яких поз варто уникати під час годування малюка грудьми?

Не існує правильних чи неправильних поз для годування грудьми. Тим паче, не існує небезпечних поз чи таких, яких варто було б уникати. Єдино вірною у виборі пріоритетних позицій є орієнтація на комфорт і зручність мами та дитини. Не бійтеся пробувати різні позиції. При цьому пам’ятайте, те, що не є зручним сьогодні, може стати найкращим рішенням завтра. Адже дитина росте та розвивається, а отже, її пріоритети змінюються.

club.nutricia.ua